ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Flexlånere skal rentetilpasse hele året

Fra midten af 2010 får boligejere tilbudt nye et-årige rentetilpasningslån, hvor renten bliver fastsat på andre tidspunkter af året end i december.

Fire af Realkreditrådets (RKR) medlemmer - Nykredit, Totalkredit, BRFkredit og DLR Kredit – retter nu ind efter at Nationalbanken sidste uge, i den halvårlige analyse "Finansiel Stabilitet", efterlyste at refinansieringen af flexlån blev spredt over en større del af året for dermed mindske den "systemiske risiko."

Sidste års december-auktion vakte stor bekymring. I alt skulle der sælges et rekordhøjt antal rentetilpasningsobligationer for i alt 365 mia. kr.

"Den seneste refinansiering i december 2008 for godt 350 mia. kr. forløb gnidningsfrit, selvom obligationsmarkederne i resten af Europa stort set var tørret ud med finanskrisen. Det lod sig gøre, fordi vi har et stærkt realkreditsystem. Vi lytter dog til Nationalbankens ønsker med dette tiltag, som vil give en større spredning af salgene," siger Ane Arnth Jensen, direktør i Realkreditrådet.

December-auktion rekordstor

Det nye tiltag vil dog ikke forhindre, at den kommende december-auktion igen bliver rekordstor, men initiativet vil nedbringe salget af rentetilpasningsobligationer i december, og dermed mindske risikoen for at der opstår en pukkel, hvor markedet ikke kan absorbere den enorme mængde obligationer.

Beslutningen betyder, at kunder i Nykredit, Totalkredit, BRFkredit og DLR Kredit, der ønsker et-årige rentetilpasningslån, fremover bliver tilbudt rentetilpasning på andre tidspunkter end i december.

"Beslutningen har ingen praktisk betydning for de kunder, der i dag har rentetilpasningslån. Hvad angår de fremtidige kunder, er der ingen, der ved, hvordan renterne udvikler sig. Man kan derfor ikke på forhånd vide, om det er bedre eller dårligere at have rentetilpasning på et tidspunkt frem for et andet. På længere sigt er det dog en fordel for kunderne, at alle ikke skal refinansiere på samme tidspunkt," siger Ane Arnth Jensen.

Bedre priser til boligejere

Obligationerne bag et-årige rentetilpasningslån udløber efter et år. For at erstatte de obligationer, der udløber, sælger realkreditinstitutterne nye obligationer. Prisen ved salget af de nye obligationer afgør lånets nye rente, skriver RKR.

Rentetilpasningslån tegner sig for en tredjedel af det samlede udlån til private boligejere. Salget af rentetilpasningsobligationer er i de seneste år vokset i omfang. Realkreditrådets medlemmer repræsenterer 56 pct. af realkreditmarkedet.

I dagens udgave af Dagbladet Børsen siger en obligationshandler, at der er ingen tvivl om, at en spredning af salget på flere auktioner i løbet af året vil betyde bedre priser til gavn for boligejerne.

"Det burde alt andet lige været godt for priserne," siger Jan Heindorff, afdelingsdirektør og chefhandler på obligationer i Danske Markets.

Realkredit Danmark og Nordea Kredit træder vande

Hos de to bankejede realkreditinstitutter, Realkredit Danmark og Nordea Kredit, der har deres egen interesseorganisation Realkreditforeningen, er der foreløbig ingen konkrete planer om at sprede auktionerne.

Det forklarede Realkredit Danmark til borsen.dk i sidste uge. Til dagbladet Børsen i dag lyder det:

"Alle i sektoren er enige om, at det kan være en god ide. Vi har set på om, vi kunne lave nogle sektortiltag, men vi er endnu ikke kommet op med nogle gode ideer," siger Realkreditforeningens direktør Karsten Beltoft til Dagbladet Børsen.

Realkreditrådets tiltag når derfor ikke at træde i kraft ved den kommende auktion til december, der i størrelse endnu en gang ventes at slå alle rekorder med et salg på 500-600 mia. kr. Det store udbud skyldes, at mange boligejere har omlagt deres fastforrentede lån til rentetilpasningslån, skriver Dagbladet Børsen.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis