ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Enighed om salg af SAS nærmer sig

Opdateret kl. 12.13- De tre regeringer med aktieposter i SAS, Danmark, Norge og Sverige, er ved at nå til enighed om et salg.

Det siger den svenske markedsminister Peter Norman ifølge Bloomberg News.

Han oplyser, at regeringerne fortsat har forskellige syn på konkurrencemæssige spørgsmål.

Børsen kunne torsdag berette, at både Norge og Sverige vil af med deres  aktier i SAS, hvilket lægger pres på de danske politikere, der er mere tøvende.

De tre landes samlede aktiepost er på godt 50 pct.

Konsekvenser for lufthavn

En af årsagerne til den danske modstand skulle være, at konsekvenserne for Københavns Lufthavn af et salg af SAS er usikre. Lufthavnen er et afgørende knudepunkt for SAS, men kan blive mindre vigtig, hvis flyselskabet falder på nye hænder.

"Det har været mange løse rygter, men det ser ud til, at man er tættere på, end man har været før. Det er i høj grad noget, som er næret fra norsk side. Det skyldes, at Norwegian har fået mere tyngde, og SAS fremstår ikke længere som det eneste luftfartsselskab," lød det fra en anonym kilde til Børsen.

Ser gode muligheder

Ole Kirchert Christensen, indehaver af konsulentvirksomheden Travelbroker, ser gode muligheder for at finde en køber til selskabet. Han vurderer, at SAS bliver solgt inden for de næste tre år.

"Mulighederne er større end nogensinde. Der er mange alliancedannelser og strukturændringer i branchen i øjeblikket. Alt er under opbrud, og alle hellige køer kan blive slagtet," sagde han forleden.

Finansministeren skal dog ikke sætte næsen op efter en særlig høj pris, mener Ole Kirchert Christensen.

"Prismæssigt er det det dårligst tænkelig tidspunkt i og med, at aktiekursen ligger 65 procent under, hvad den gjorde for bare et år siden," påpeger han.

Mulige købere kunne ifølge Ole Kirchert Christensen være Qatar Airways og kinesiske Hainan.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis