ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Carlsberg presser mindre leverandører benhårdt

Flere danske virksomheder genforhandler i disse tider kontrakter med leverandører i forsøget på at presse priserne helt i bund, og det vil betyde flere konkurser blandt mindre leverandører.

Det skriver Berlingske mandag.

MarketWatch Management har gennemført en undersøgelse blandt 112 virksomheder, der viser, at 80 pct. forsøger at ændre vilkår på allerede indgåede aftaler.

"Det har et stort omfang, og virksomhederne er ekstremt prisfikserede, når de skal genforhandle kontrakter. I mere ekstreme tilfælde opsiger de også gerne aftalerne, hvis ikke prisen kan komme langt nok ned," fortæller Jens Brendstrup, cheføkonom hos Dansk Erhverv.

Carlsberg er bare én af de mange virksomheder, der forsøger at presse leverandørerne.

"Før havde vi 1900 forskellige leverandører og et hav af forskellige aftaler, hvor vores afdelinger havde indgået separate aftaler med den samme leverandør. Alt det forsøger vi at rydde op i nu ved at benytte færre leverandører og samle vores indkøb betydeligt," forklarer Jens Bekke, kommunikationschef hos Carlsberg.

En forlængelse af betalingsfristen er også et af de parametre, virksomhederne går efter, og det vil ifølge Dansk Erhverv uundgåeligt medføre konkurser blandt leverandørerne, men lidende underleverandører er ikke noget man kan tage sig af, når det gælder ens egen overlevelse, meddeler Carlsberg.

"Vi laver ikke aftaler for at støtte andre virksomheder. For os er det vigtigste at sikre, at vi får det, vi skal bruge til en god pris og for at forbedre likviditeten," siger Jens Bekke.

Nyhedsbureauet Direkt






Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis