ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Carlsberg går efter kvindelige kunder

Carlsberg er klar til at introducere flere produktnyheder spredt ud over de tre hovedmarkeder: Vesteuropa, Østeuropa og Asien.

Det skriver Berlingske Business fredag.

"Du kan skrue lidt ned et år, men du kan ikke skrue ned på al din markedsføring og innovation i en alt for lang periode, for så taber du momentum på mellemlangt sigt. Og det må ikke ske," siger Jørgen Buhl Rasmussen, topchef for Carlsberg, til Berlingske Business, og fortsætter:

"Der er innovation, vi gerne vil have foretaget inden for vores mærker, og det skal vi have gjort nu."

Ifølge topchefen vil Carlsberg geare mere op omkring produktnyheder, innovation og den støtte, man giver sine forskellige mærker på de forskellige markeder.

"Vi skal have lanceret en række nyheder i Rusland. En af dem er Eve, der kommer på markedet i januar. Det er nyt og en kategori, der henvender sig til den kvindelige målgruppe. Det bliver ikke et kæmpe volumenprodukt som et Baltikamærke," fortæller Jørgen Buhl Rasmussen.

Eve vil ifølge Buhl Rasmussen blive positioneret som et super premium-produkt, der vil være begrænset geografisk til barer og restauranter i Moskva samt det nordvestlige Rusland.

Også i Vesteuropa vil Carlsberg gå efter den kvindelige målgruppe ved at udvikle mere sunde produkter.

Nyhedsbureauet Direkt

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis