ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Carlsberg ej nervøs for højere russiske afgifter

Torsdag blev et rygte om en 18 pct. afgiftsstigning på øl bragt i den russiske avis Kommersant. Carlsbergs topchef slår koldt vand i blodet, så længe der er tale om et rygte.

Det skriver Berlingske Business fredag.

Carlsberg sidder på 40 pct. af det russiske marked, og rygtet om en afgiftsstigning på 18 pct. vil utvivlsomt ramme det danske bryggeri. Men så længe det bliver ved snakken om højere afgifter, tager bryggeritopchefen den med ro, og han afviser at der er substans i rygtet.

"Der er altid et hav af rygter, og vi har ikke set nogen bekræftet omkring en afgiftsforhøjelse. Der går lignende rygter for tiden i stort set alle lande, hvor vi er tilstede, så indtil vi ser noget bekræftet, tager vi den med ro," udtaler Jørgen Buhl Rasmussen.

Han bekræfter dog, at en højere afgift vil medføre dyrere øl, men samtidig ventes spiritusafgiften at blive sat i vejret med 30 pct., og øl vil derfor stadig være relativt billigere. Carlsberg-aktien faldt 2,7 pct. ovenpå rygtet.

Katja Jung Rasmussen +45 33 300 600
Nyhedsbureauet Direkt

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis