ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

C20-nedtur fortsætter - rød debut til nye medlemmer

Det er en hård første dag for de nye aktier i C20-indekset. Usikkerheden fra sidste uge ser ud til at fortsætte og 19 ud af 20 aktier i det ledende danske indeks er farvet rødt.

Samlet taber C20-indekset 0,73 pct. til lige over 420. Det er det laveste niveau siden oktober sidste år.

Eurogruppens finansministre kunne i weekenden ikke blive enige om en ny hjælpepakke til Grækenland. Den græske regering må derfor væbne sig med tålmodighed indtil begyndelsen af juli, inden omfanget og betingelserne for en ny økonomisk hjælpepakke fra EU kendes.

Det skaber usikkerhed på markederne og de danske aktier følger efter tendensen i Europa.

Mærsk i bund

Det er især A.P. Møller-Mærsk og tungtvejende Novo Nordisk, der trækker ned i C20-indekset med tab på henholdsvis 1,5 og 0,6 pct.

Indeksets nye medlemmer TDC, D/S Norden og Lundbeck lægger også alle ud i rødt.

Debutanten TDC er nede med 0,4 pct. i kurs 45,31, Norden falder 0,8 pct. til kurs 170,90 og Lundbeck taber 0,9 pct. til 128,30 kr. pr. aktie.

Spekulation i Pandora

Kun Pandora, der er berygtet for de store udsving, lægger dagen ud i plus med en stigning på omkring 2,6 pct. og lægger dermed yderligere til fredagens kurshop på 9,9 pct.

"Stigningen i fredags tror jeg var short covering. Tesen er understøttet af triple witching, hvor aktieindeksfutures, aktieindeksoptioner og aktieoptioner udløber simultant," siger aktiechef hos Sydbank Ole Kjær Jensen til Ritzau Finans.

Læs også:Ugens aktie: Pandora-gamblere dræner markedet

Carlsberg taber 0,7 pct. og lægger i kurs 560. Prisen på fødevarer pisker op og det presser bryggerigiganten.

Prisen på byg-malt, som er en hovedingrediens i øl, er steget på grund af et meget tørt forår i Frankrig og England, og Carlsberg kan blive nødt til at hæve prisen på øl næste år, skriver dagbladet Børsen.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis