ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Boligsælgere presset på udbudspriser

Boligpriserne forbliver under pres. Nye tal fra hjemme­siden Boligtorvet afslører, at boligejerne fortsætter med at give kontante nedslag på priserne for at få huset eller lejligheden solgt.

I følge Boligtorvet, der bl.a. laver statistik over udviklingen i til salg-priser over hele landet, har boligsælgerne i hovedstaden sænket til salg-prisen med op til en halv million kroner i første kvartal. Og i dele af boligmarkedet i hovedstadsområdet, f.eks. Valby, er prisen sat ned på et ud af fire huse.

"Vi lægger tallene frem, for det er vigtigt, at boligejerne kan følge udviklingen i udbudspriserne. Situationen på boligmarkedet er vanskelig at overskue og fortolke. Det er trenden, der er afgørende," siger direktør i ­Boligtorvet, Birgit Daetz.

I hovedstaden sænkes udbudsprisen i gennemsnit med 250.000 kr. på boliger, der ligger i postnummerområderne 1000-2500, hvilket svarer til et nedslag på gennemsnitlig 5 pct. af udbudsprisen. Det viser en gennemgang, dagbladet Børsen har foretaget på baggrund af tal for første kvartal fra Boligtorvet.

Ved indgangen til 2007 blev »Klik en pris«-konceptet udrullet af ejendomsmæglerkæden Home.

Ifølge Home er klik en pris med til at aktivere puklen af potentielle købere. Kædens egen undersøgelse viser, at boligkøbere klikker en pris under de udbudte boligpriser. Kæden kunne i efteråret se, hvilken vej pilen vendte for til salg-priserne i de områder, hvor boligpriserne var steget mest de seneste år: ned.

"Budene ligger typisk 10 pct. under udbudsprisen – medregnet meget lave prisforslag, som aldrig bliver til handler," siger Kommunikationschef i Home, Niels H. Carstensen og tilføjer: »Boligmarkedet var gået i stå, og det gav anledning til dybe overvejelser omkring nye tiltag. Resultatet er klik en pris«.

Læshele artikleni dagbladet Børsen

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis