ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Bølge af nedjusteringer på vej

De kommende uger frem mod halvårsregnskaberne kan byde på en række nedjusteringer, vurderer Nordea.

Det er især byggesektoren og rederierne, der kan få svært ved at leve op til de opstillede mål. Frygten kommer efter, at to store danske firmaer, Sanistål og H+H, nedjusterede henholdsvis mandag og tirsdag.

"Vi har ikke set de sidste nedjusteringer endnu, specielt i byggeindustrien er der virksomheder, der fortsat er hårdt pressede, og nu har vi set de første på banen," udtaler aktieanalytiker Carsten Warren Petersen fra Nordea til Børsen.

Både Sanistål og H+H er hårdt plaget af gæld, og netop hvor meget selskaberne skylder væk er blevet et fokuspunkt for investorerne.

"Vi foretrækker at investere i virksomheder, der ikke har behov for at gå ned i banken med hatten i hånden," slår porteføljemanager Rolf Solgård fra Nykredit Asset Management fast over for Børsen.

I bryggeribranchen kæmper både Carlsberg og Royal Unibrew med milliardgæld, men ifølge iagttagere er de helt klare nedjusteringskandidater Vestas, Rockwool, Sjælsø Gruppen, Auriga og Schouw.

Ifølge Handelsbanken er rederierne dog også blandt topkandidaterne til at nedjustere.

"Den seneste tids markante fokus på gæld og covenants vil fortsætte, og det vil også være med til at præge dagsordenen i de kommende regnskaber, specielt hos rederierne, der står over for et økonomisk mareridt, som de alt andet lige ikke slipper ud af de næste par år," vurderer Frederik Meinertsen, aktieanalytiker i Handelsbanken.

Nyhedsbureauet Direkt

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis