ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Bestyrelses uro rammer Parken-aktien

Aktien i Parken Sport & Entertainment, moderselskabet for fodboldklubben FCK, er ramt af uro i selskabets bestyrelse.

Parken-aktien ligger til et fald på 7,1 pct., efter at der de seneste dage i medierne har været skriverier om intern uro og uenighed i bestyrelsen.Aktien er dermed nede i kurs 71, og er samlet faldet 47 pct. i år.

En uro der ifølge Berlingske Tidende kan føre til at den nyvalgte formand for bestyrelsen Lars Johansen trækker sig efter kun en lille måned på posten.

Flemming Lindeløv meddelte endvidere tidligere torsdag, at han forlader bestyrelsen. Lindeløv erklærer sig ked af beslutningen over for business.dk.

"Jeg havde set frem til de kommende år men en stor portion optimisme, men sådan skulle det desværre ikke være," siger han til erhvervshjemmesiden.

Lindeløv erstattes af tidligere adm. direktør i ISS og SAS, Jørgen Lindegaard.

Også advokat Henrik Møgelmose, Kromann Reumert, skal ind i bestyrelsen. Det fremgår af en fondsbørsmeddelelse fra Parken.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis