ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Aktier: William Demant i top i fladt C20

Det danske aktiemarked har onsdag morgen fundet fodfæste igen efter syv dage med uafbrudt tilbagegang i det ledende C20 Cap-indeks. Efter 10 minutters handel ligger indekset 0,1 pct. højere i 767,3, efter at det over de seneste syv dage var faldet 7 pct. fra rekordniveauet 821,31 forrige fredag.

Der er i markedet fortsat stor fokus på oliepriserne, Rusland og rubel-kursen. Ruslands finansministerium har onsdag ifølge Bloomberg oplyst, at det sælger ud af landets valutabeholdning for at støtte rublen, som det betegner som "ekstremt undervurderet".

Det har bidraget til en kraftig styrkelse af rubel til 79 rublerper euro, efter at kursen tidligere på morgenen var over 90 rubler per euro. Carlsberg, som er meget eksponeret i rubel gennem sin store tilstedeværelse i Rusland, retter sig 0,9 pct. til 455,6 kr. efter nedturen på 6,5 pct. tirsdag.

Bedst onsdag morgen går det dog for William Demants aktie, som suser op med 3,1 pct. til 439,9 kr., efter at Bank of America - Merrill Lynch har hævet anbefalingen af den til "køb". I bunden af C20 ligger Vestas med et fald på 1,2 pct. til 209,7 kr. efter et fald på 4,4 pct. tirsdag.

En skuffelse for vindindustrien

Senatet i den amerikanske kongres godkendte tirsdag en forlængelse af PTC-ordningen, om end kun for resten af 2014. Det er ifølge aktieanalytiker Jacob Pedersen fra Sydbank en klar skuffelse for vindindustrien, som havde håbet på en længerevarende aftale. Han vurderer dog, at mulighederne for en længerevarende aftale i løbet af de første måneder af 2015 ser fornuftige ud.

Goldman Sachs har i øvrigt løftet kursmålet for Vestas-aktien til 360 kr. fra 330 kr.

Atlantic Petroleum reducerer som følge af udviklingen i olieprisen sine kortsigtede udviklingsaktiviteter. For 2015 ventes udviklingsaktiviteterne reduceret med 75 pct. i forhold til 2014 til mellem 25-30 mio. kr., og selskabet venter en samlet produktion på 560.000 tønder olie til næste år. Selskabet venter endvidere at nå et primært driftsresultat før af- og nedskrivninger samt efterforskningsudgifter (EBITDAX) på 25-75 mio. kr. i 2015. Aktien falder 3,6 pct. til 42,4 kr.

DSV kan glæde sig over, at Deutsche Bank ser et højere potentiale i transportaktien. Anbefalingen hæves til ”køb” fra ”hold”, mens kursmålet får et ryk opad til 218 kr. fra 176 kr. Aktien ligger 1,4 pct. højere i 183,1 kr.

Veloxis, der falder 7,1 pct. til 1,04 kr. lægger sag an mod de amerikanske sundhedsmyndigheder. Sagen drejer sig om Envarsus, der egentlig er blevet godkendt, men er underlagt en eksklusivitetsperiode.

Ritzau Finans


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis