ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Aktier: Pandora og Vestas topper i C20

Smykkevirksomheden Pandora indtager en topplacering på det danske aktiemarked torsdag middag, efter at den senere tids fald i guld- og sølvpriserne har fået investorerne til at se mere positivt på aktien. Vestas stiger endvidere efter annonceringen af en ny ordre.

Overordnet ligger C20 Cap-indekset ved 11.15-tiden 0,1 pct. højere i niveau 550,87, efter at det samlet over de foregående to børsdage var steget 3 pct. over de foregående to dage.

Pandora stiger 4,4 pct. til 195,2 kr., og er dermed steget 12,5 pct. de seneste tre dage. Jyske Bank har torsdag hævet anbefalingen af smykkeproducenten til "køb".

"Siden vi nedjusterede Pandora til "reducer" er aktien faldet 10 pct. Med de faldende råmaterialepriser de seneste par uger finder vi det hensigtsmæssigt at købe aktien tilbage på disse niveauer og opgradere vores anbefaling til "køb"," skriver senioranalytiker i Jyske Bank Jonas Guldborg Hansen.

Vestas igen med i toppen

Vestas fortsætter samtidig de positive takter, efter at USA's præsident Barack Obamas i en tale tirsdag talte varmt for en øget satsning på vedvarende energiteknologier, herunder ikke mindst vind- og solenergi.

Desuden kunne selskabet torsdag fortælle, at det har modtaget en ordre i Sverige på 99 megawatt. Vestas steg onsdag 5,5 pct. og ligger torsdag middag 1,4 pct. højere i 77,45.

GN Store Nord stiger endvidere 1,2 pct. til 108,3 - godt hjulpet af, at aktien er tilføjet Société Générales aktiefavoritliste. Anbefalingen er uændret "køb" med et kursmål på 146 kr.

I den tunge ende af C20 falder Mærsk B 0,9 pct. til 40.440 kr., uden at der er specifikke nyheder fremme om selskabet. Handelsbanken og Merrill Lynch repræsentere sælgere i aktien. Carlsberg falder dog mest i C20, idet bryggeriaktien ligger 1,2 pct. lavere i 511 kr.

Danske Bank ligger desuden 0,9 pct. lavere i 98,7 kr., efter at investeringsbanken Goldman Sachs har sænket kursmålet for aktien til 120 kr. fra tidligere 130 kr. Anbefalingen er fortsat "neutral".

Regnskab fra Flügger

Flügger har torsdag aflagt et årsregnskab med et driftsresultat på 68,2 mio. kr., hvilket ligger inden for de i halvårsregnskabet nedjusterede forventninger. For 2013/14 lægger Flügger nu igen op til et driftsoverskud på 80-100 mio. kr., hvilket også var udmeldingen forud for 2012/13. Aktien stiger 0,7 pct. til 304 kr. 

Fra regnskabsfronten kommer der torsdag også nyt fra Harboes og Roblon. Harboes venter for 2012/13 et driftsoverskud før af- og nedskrivninger i niveauet 110 mio. kr. og et resultat før skat på ca. 20 mio. kr. Bryggeriets aktie sluttede onsdag uændret i 74 kr., og er endnu ikke handlet torsdag.

Roblon kommer med halvårsregnskab, der skal vise om fiberproducenten er på sporet af helårsforventningerne om en omsætning på 235-260 mio. kr. og et resultat før skat på 30-40 mio. kr. Roblon er heller ikke handlet, efter en stigning onsdag på godt 1 pct. til 182 kr.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis