ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Aktier: Fem dage i træk med stigninger

Flotte stigninger til i særdeleshed Vestas, som synes at få bedre og bedre styr på forretningen, var den helt store motor, da det danske aktiemarked onsdag lukkede i plus for femte børsdag i træk.

På de mere generelle linjer blev det gode humør holdt oppe af uventet stærke tal for den tyske industriproduktion og høje vækstrater i Kinas import og eksport, som følger i hælene på sidste uges gode, amerikanske jobrapport.

C20 Cap lukkede 1,2 pct. højere i niveau 581,06, hvilket var nok til at sende det hjemlige aktiemarked op blandt de bedste på dagen i Europa, hvor risikovilligheden dog også havde overtaget hos investorerne.

Vestas i spidsen


Vestas endte på en klar førsteplads i C20-regi med en stigning på imponerende 13,1 pct. til 59,85 kr. efter sit kvartalsregnskab. Mens indtjeningen skuffede i første kvartal, var ordreindgangen og de meget vigtige pengestrømme en positiv overraskelse, som giver forhåbninger om, at udviklingen er ved at vende.

"Det er som sådan ikke et prangende regnskab, men med de usikkerheder, der er, er det heller ikke nødvendigt for at få aktien til at stige, når de leverer det, de leverer i dag. Fokus er på omkostninger og pengestrømme, og pengestrømmene leverer varen. Kodeordet i regnskabet er, at restruktureringen er på skinner," siger Jesper Bamberger, rådgiver i Nordea, som har en købsanbefaling hæftet på Vestas' aktie.

Carlsberg fortsatte de fine takter oven på tirsdagens kvartalsregnskab med en stigning på 4,4 pct. til 581 kr., og det samme gjorde høreapparatproducenten William Demant, som steg 1,2 pct. til 480,70 kr.

"Carlsbergs regnskab bekræfter i vores øjne, at der er vækst i Asien, at der er styr på omkostningerne i Vesteuropa, og at selskabet har en stærk markedsposition i Rusland, hvor det tager markedsandele," siger Jesper Bamberger og tilføjer, at nogle frygtede en skuffelse efter lidt svage meldinger fra konkurrenter.

Anbefalingen for Carlsbergs aktie blev hævet til "outperform" hos Nykredit Markets, der kalder regnskabet for første kvartal for "væsentligt bedre læsning end regnskaberne fra de nærmeste konkurrenter".

FLSmidth i god form

FLSmidth var også i god gænge med en stigning på 1,5 pct. til 336,2 kr. Fornuftige import-eksport tal fra Kina førte til en generel, positiv tendens blandt råvareaktierne i Europa, hvilket som så ofte før smittede af på FLSmidths aktie. En anden forklaring kan være en begyndende sektorrotation på markederne.

"Siden maj er vi begyndt at se tegn på en begyndende sektorrotation, hvor investorerne går over i råvaresektoren, som er begyndt at outperforme det generelle marked, siger Nordeas aktierådgiver med henvisning til, at råvaresektoren ligesom FLSmidth klarede sig ringere end markedet i starten af året.

Bedre takter fra Torm

Blandt sidepapirerne var der oprejsning til det trængte tank- og tørlastrederi Torm, der havde et godt første kvartal med fragtrater i produkttanksegmentet, der ikke er set højere siden starten af finanskrisen. Torm, der kunne glæde sig over positive pengestrømme fra driften efter renter, steg 73 pct. til 1,23 kr.

Torm opjusterede forventningerne, så der nu ventes et underskud før skat på 100-130 mio. dollar for hele 2013 mod tidligere et tab på 100-150 mio. dollar. Første kvartal gav et tab før skat på 16 mio. dollar.

Også Genmab havde en god dag med en stigning på 4,1 pct. til 160,9 kr. Kvartalsregnskabet tirsdag efter børslukketid viste, at året er startet med et sjældent plus på bundlinjen. For hele 2013 fastholdes forventningerne om et negativt driftsresultat på 40-90 mio. kr.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis