ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Aktier: Afdæmpet risikolyst før slovakisk afstemning

Aktiemarkederne i Europa ligger tirsdag middag i negativt territorium, da investorer holder sig på sidelinjen forud for en afstemning i Slovakiet om, hvorvidt det som det sidste land vil tilslutte sig en udvidelse af eurozonens krisefonde EFSF.

En afstemning, der nu reelt afgør, om udvidelsen kan gennemføres.

"Slovakiet forårsager en vis usikkerhed, men hvis udvidelsen stemmes igennem senere i dag, er der en god chance for, at euro-relaterede aktier vil fortsætte (de foregående dages stigninger, red)," siger Witold Bahrke, seniorstrateg hos PFA Pension, ifølge Bloomberg News.

Et af de fire partier i den slovakiske koalitionsregering truer med at sige nej, og det er dermed tvivlsomt, om regeringen kan samle de nødvendige 76 stemmer sammen for at godkende forslaget.

Sydbank belønnet

Herhjemme ligger C20-indekset ved 12.15-tiden 1,3 pct. lavere i niveau 345,33, mens de ledende indeks i Frankfurt, Paris og London falder i størrelsesordenen 0,8 pct.

I København skiller Sydbank sig positivt ud med en stigning på 1,2 pct. til kurs 98,25, efter at banken har annonceret fyringer af 89 medarbejdere og højere priser på lån.

Tiltagene begrundes med de svage konjunkturer, som ikke umiddelbart ser ud til at blive bedre.

"Vi kan ikke se nogen økonomisk bedring lige rundt om hjørnet, og det tror jeg ikke, at nogen kan. I foråret tror jeg, at der var mere optimisme at spore hos mange af os, men hen over sommeren og her i efteråret ser vi jo ingen tegn på bedring i de generelle økonomiske konjunkturer," siger Karen Frøsig, administrerende direktør i Sydbank, til Ritzau Finans og tilføjer:

"Om man kan lide det eller ej, er man som ansvarlig ledelse nødt til at gøre det nødvendige, hvis man vil sikre, at Sydbank holder sig i front som en af de sunde og stærke banker. Det kan man ikke, hvis man overhører sådanne signaler."

Carlsberg kan med et fald på 4,2 pct. til kurs 344,8 notere det største fald i C20-indekset, hvilket sker uden selskabsspecifikke nyheder. Aktien har dog klaret sig godt de seneste tre handelsdage, hvor det er blevet til en samlet fremgang på 12 pct.

Novo Nordisk falder 1,1 pct. til kurs 539 efter omtale i Børsen af en ny amerikansk retssag. Novo beskyldes sammen med en række andre medicinalselskaber for at have fusket med rabatterne til sygesikringen for fattige amerikanere, Medicaid.

Novo Nordisks kommunikationschef, Mike Rulis, siger til Børsen, at Novo mener, anklagerne er grundløse.

/Ritzau Finans/

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis