ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Aktiechefer efter ny kursuro: "Lige nu er der ikke noget i makroøkonomien til at holde hånden under tingene"

Donald Trumps seneste træk i handelskrigen mod Kina koster aktieinvestorerne dyrt. På bare to handelsdage har de største danske aktier fået barberet 3,1 pct. af værdien, og investorer, der er tungt lastet i cykliske aktier som FLSmidth, A.P. Møller-Mærsk, The Drilling Company of 1972 og Pandora, tager de største tæsk. De fire aktier er siden fredag morgen faldet med mellem 5 og 8 pct.

Aktiechefer råder nu nervøse investorer til i stedet at kigge mod defensive selskaber som Ørsted, Coloplast, Novo Nordisk og Tryg. Til sammenligning har de kun mistet mellem 0,45 pct. og 1,8 pct. af værdien de seneste handelsdage, hvor nye handelsuroligheder mellem USA og Kina har sendt store tabsbølger gennem aktiemarkedet.

“Vi ser en klar bevægelse fra cyklisk til defensiv når Donald Trump han rasler med sablen - især i disse dage. Det er godt at have defensive aktier i porteføljen, så man har noget at stå imod med, når pilen peger ned for verdensøkonomien,” siger Jacob Pedersen, der er aktieanalysechef i Sydbank.

Køb de sikre cases

Den bevægelse har også Michael Friis Jørgensen, der er chefaktieanalytiker i Alm. Brand Markets spottet. Han har derfor følgende råd til sine kunder:

“Kig på din portefølje, og har du noget, der er cyklisk, og noget du frygter lidt kan skuffe, så pas på. Så er det farligt. For lige nu er der ikke noget i makroøkonomien til at holde hånden under tingene. Når vi kommer ud af en korrektion, er første step i aktiemarkedet at købe ind af de defensive. De sikre cases, som har klaret sig godt før korrektionen.”

Michael Friis Jørgensen nævner Carlsberg og GN Store Nord som mulige aktier, som aktieinvestorer kan gå efter.

“Novo Nordisk ser også ud til at være lidt en sikker havn.”

Aktie: Novo Nordisk B
De defensive aktier er langt mindre afhængige af, hvordan global økonomi udvikler sig, hvorimod indtjeningen og vækstmulighederne i de cykliske selskaber er meget afhængige af udviklingen i verdensøkonomien, og derfor var den melding den amerikanske præsident Donald Trump kom med torsdag aften danske tid gift for dem.

Her gjorde han det klart, at man som næste træk i handelskrigen mod Kina vil smække 10 pct. told på al import fra Kina allerede fra 1. september. Det sker for at få indrømmelser fra kineserne i de igangværende handelsforhandlinger. Mandag morgen kunne nyhedsmediet Bloomberg på baggrund af anonyme kilder med indsigt i situationen til gengæld berette, at Kina vil stoppe med at importere landbrugsvare fra USA.

Stor nervøsitet

Jacob Pedersen siger om situationen:

“Vi er i en fase hvor investorerne er meget nervøse og det er svært at vurdere hvor lang tid det varer. Vi kan være midt i en korrektion, men vi skal længere ned, før vi kan kalde det en korrektion. Jeg tror at vi finder fodfæste igen, men ligesom vi har oplevet de senere år, så skal vi forvente de her store udsving.”

Før end et kursdyk på aktiemarkedet kan kaldes en korrektion, skal indeksene som tommelfingerregel falde 5 til 10 pct.

Risiko for yderligere fald

Michael Friis Jørgensen siger samtidig:

“Den her uge kunne vi sagtens se yderligere fald. Og sidste gang så vi fald på de her 5-7 pct. Det er vel vurderingen, at det er noget af det vi kan se igen. Det er en alvorlig sag, den her handelskonflikt.”

Morten Kongshaug, der er stifter af Copenhagen Allocation Partner, har også kig på vandringen fra cykliske til defensive aktier, men han siger:

“Jeg vil tro at det er lidt for sent at sælge de cykliske aktier. Vi har haft en konjunkturafdæmpning i 12 måneder nu. Jeg tror det er for sent at gå ensidigt efter defensive aktier.”

Hos Formuepleje, der forvalter over 60 mia. kr., fortæller aktiechef Otto Friedrichsen:

“Vi gør os ikke så meget i at flytte rundt mellem cykliske og defensive aktier og er generelt neutrale på diverse faktorer i aktiemarkedet. Men for at forberede os på en optrapning af handelskrigen samt øvrige risikofaktorer i efteråret, har vi holdt fast i vores fokus på kvalitetsselskaber, der leverer stærkt cash flow og indtjeningsvækst og som samtidig er attraktivt værdiansat. Gennem maj og juli har vi derudover købt put-optioner, som er forsikringsinstrumenter, der træder i kraft ved kraftige aktiekursfald.”

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis