ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er en kronik skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Kroniken afspejler en personlig holdning. Forslag til kronikker kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

“Udenlandsk arbejdskraft er en succes, men for mange har dårlige vilkår”

“Særligt byggebranchen – men også hotel- og restaurationsbranchen – er præget af omfattende arbejdskriminalitet og social dumping,” skriver Claus von Elling.
“Særligt byggebranchen – men også hotel- og restaurationsbranchen – er præget af omfattende arbejdskriminalitet og social dumping,” skriver Claus von Elling. Arkivfoto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

I sit indlæg i den 18. december fremhæver Copenhagen Capacitys direktør, Asbjørn Overgaard, at udenlandsk arbejdskraft har været en økonomisk succes for Danmark – og at der derfor er behov for at åbne yderligere op.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis