I forbindelse med udbytteskandalen fra 2012 til 2015 var et af problemerne, at aktier blev handlet mange gange på udbyttedagen, så medarbejderne i Skat ikke kunne se, hvem der var berettiget til refusion af udbytteskat. Desuden blev aktier udlånt til udlændinge, der uretmæssigt søgte at få refunderet udbytteskat.
Jeg kan forstå,at svindel med udbytteskat fortsætter, også fordi Skat ikke har de nødvendige ressourcer og ikke vil bruge så mange millioner på kontrol.
Men det er slet ikke nødvendigt at bruge så mange penge på kontrol, der skal bare to ændringer til for at lukke skattehullet.
Det første er, at muligheden for udlændinge for at få skatterefusion af udbyttet skal ændres til, at aktieinvestoren skal eje aktien dagen før udbyttedagen, på udbyttedagen og på dagen efter udbyttedagen.
“Det er slet ikke nødvendigt at bruge så mange penge på kontrol, der skal bare to ændringer til for at lukke skattehullet
Det næste, der skal til, er, at udbetalingsblanketten for refusion af udbytte skal ændres, så aktieejeren starter med at udfylde den med sit navn, adresse, hjemland, depotnummer og egen underskrift.
Derefter sender vedkommende den til sin danske depotbank, som kontrollerer, at aktierne lå i det anførte depot de tre omtalte dage, og depotbanken underskriver blanketten og indestår for oplysningerne. Det koster selvfølgelig et gebyr, som banken afregner overfor sin kunde.
Når blanketten kommer frem til Skat, så behøver kontrollen kun at være, at blanketten er udfyldt i alle felter og underskrevet af en medarbejder i den danske depotbank.
Medarbejdere i danske banker har et nummer, som fremgår af underskriftsfortegnelse for banken. Skats medarbejdere skal fremadrettet udføre stikprøvekontrol med blanketterne, så Skat sikrer sig, at blanketten ikke er falsk. Direkte fremsendelse fra danske depotbanker skulle begrænse den form for svindel.
Skat har i Børsen udtalt, atSkat vil forsøge at få nedsat udbytteskatten for udlændingen til 15 pct. for at begrænse de årlige svindelbeløb. Det er helt unødvendigt, når min metode i den grad både begrænser mulighederne for svindel og begrænser behovet for nødvendig kontrol hos Skat.