ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er en kronik skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Kroniken afspejler en personlig holdning. Forslag til kronikker kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

“Når ejeren kan ende som amatør i sit eget ejerskab”

I en virksomhed er strategi blevet en disciplin, regnskab en profession, og governance har fået standarder og certificeringer. Men ejerskab – hvad ejeren vil, hvad hans kapital skal gøre, og hvad hans beslutninger koster ham – har ikke fået en institutionel status, skriver Henrik S. Nielsen.
I en virksomhed er strategi blevet en disciplin, regnskab en profession, og governance har fået standarder og certificeringer. Men ejerskab – hvad ejeren vil, hvad hans kapital skal gøre, og hvad hans beslutninger koster ham – har ikke fået en institutionel status, skriver Henrik S. Nielsen. PR-foto

En ejers virksomhed får professionelle systemer for strategi, regnskab og governance. Men ejerens mål med kapitalen følger ikke nødvendigvis med. Professionaliseringen kan derfor ende med at fortrænge ejerskabet.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis