ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er et debatindlæg skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Indlægget afspejler en personlig holdning. Forslag til debatindlæg kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

Mellemlederen længe leve

Skuespilleren Ricky Gervais spiller karakteren David Brent, der er mellemleder, i serien “The Office”. Arkivfoto: Neil Hall/Reuters/Ritzau Scanpix
Skuespilleren Ricky Gervais spiller karakteren David Brent, der er mellemleder, i serien “The Office”. Arkivfoto: Neil Hall/Reuters/Ritzau Scanpix

Mellemlederen bliver ofte gjort til syndebuk for bureaukratisk dødvande og organisatorisk ineffektivitet. Men de spiller en nøglerolle for tiltrækning, udvikling og fastholdelse af medarbejdere, som er særligt afgørende i en tid med fuld beskæftigelse

Jeg har altid elsket “The Office” og moret mig meget over den inkompetente og grænseoverskridende David Brent (ja, jeg sværger alle dage til den originale britiske version). Han er en perfekt repræsentation af en mellemleder, der kvæler al produktivitet og motivation hos sine medarbejdere.

At tv-rettighederne til serien er blevet solgt verden over til flere forskellige kulturer, viser også, at billedet på en sådan leder er en genkendelig fortælling, der vækker genklang også i et globalt perspektiv.

Unik position

Men i virkeligheden burde vi ikke se ned på mellemlederen og nedprioritere disse stillinger, hvilket ellers har været tilfældet i mange virksomheder rundt omkring. Det er i hvert fald pointen, som bliver udfoldet af Bill Schaninger i bogen “Power to the Middle”.

McKinsey betød i mange år, at slankekniven kom frem for at skære det organisatoriske fedtlag bort. En øvelse, hvor mellemlederne er nogle af de første, der bliver kigget på

Jeg fik lokket Schaninger til Danmark i november for at dele ud af sine erfaringer fra mere end 20 år hos McKinsey, hvor hans to medforfattere også har deres daglige gang. De argumenterer alle for, hvordan mellemlederne bør ses som virksomhedens mest værdifulde aktiv og den lim, der holder sammen på organisationen. Deres organisatoriske placering gør nemlig, at de har føling med, hvad der foregår “på gulvet”, samtidig med at de er i kontakt med den øverste ledelse og den overordnede strategi.

Der hersker unægtelig en vis ironi ved, at dette budskab kommer fra en gruppe McKinsey-konsulenter; McKinsey betød i mange år, at slankekniven kom frem for at skære det organisatoriske fedtlag bort. En øvelse, hvor mellemlederne er nogle af de første, der bliver kigget på. Siden 1980’erne har “delayering” (nedbringelse af organisatoriske lag) således været højeste mode, når effektiviseringskonsulenterne kom forbi. Som en kunde fortalte, kørte Darth Vaders Star Wars-tema for hans indre øre, når Schaninger kom forbi.

Den menneskelige kontakt

Godt nok er mellemlederne nogle af de første til få kniven under fyringsrunder, men de er også nogle af de første til at blive genansat, når tingene skal tilbage på rette kurs. Mange steder er der blevet stræbt efter selvkørende teams i håbet om at komme bureaukraten til livs, men det har vist sig knap så let at realisere.

Mellemlederne spiller nemlig en afgørende rolle, når det kommer til organisatorisk sammenhængskraft og trivsel hos medarbejderne. En undersøgelse foretaget af Gallup og McKinsey viser f.eks., at omkring halvdelen af alle lønmodtagere har opsagt et job på grund af dårlig ledelse, og at de ikke følte sig værdsat af deres overordnede.

Et tydeligt tegn på, hvad der sker, når den menneskelige kontakt bliver forsømt og nedprioriteret. En anden McKinsey-undersøgelse viser også, at mellemledere gennemsnitligt bruger op mod 20 pct. af deres arbejdstid på administrativt arbejde – altså en hel arbejdsdag om ugen, som ellers kunne være brugt på direkte ledelse og at skabe trivsel.

Kampen for talent

Den modsatte tendens er selvfølgelig også til stede. For ansatte er langt mere tilbøjelige til at være loyale over for deres arbejdsgivere og blive i deres stillinger, hvis de føler sig set og værdsat af deres nærmeste ledere.

Med en næsten uhørt høj beskæftigelse i Danmark er en betydningsfuld udfordring for virksomhederne lige nu at erhverve og fastholde talenter og gode medarbejdere. Mellemlederne spiller altså i denne sammenhæng en yderst vigtig rolle, og det er et sted, det kan give god mening at investere i som virksomhed.

Heldigvis er filmindustrien også begyndt at se lyset med mere flatterende portrætteringer af mellemledere, vi gerne vil arbejde for. Senest med Apple TV-serien “Ted Lasso” om den amerikanske fodboldtræner med samme navn, der havner i en engelske fodboldklub og laver en kulturrevolution (kan anbefales).

Så i stedet for at gøre grin med mellemledere og lade dem få skylden for unødigt bureaukrati burde vi i højere grad prioritere og anerkende den unikke position, de har i virksomheden. Dette vil skabe større sammenhængskraft og give virksomheden en bedre forudsætning for at fastholde de kompetente medarbejdere, der er så hårdt brug for.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis