ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er et debatindlæg skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Indlægget afspejler en personlig holdning. Forslag til debatindlæg kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

“Ole Birks forslag om at nedlægge Eifo – uansvarligt”

Arkivfoto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Arkivfoto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix Ritzau Scanpix

Før vinterferien blev jeg chokeret over at læse, at Ole Birk Olesen og Liberal Alliance vil nedlægge Danmarks Eksport- og Investeringsfond (Eifo).

Det understreger, at Liberal Alliance ikke forholder sig til virkeligheden. For realiteten er, at verden ikke er perfekt – heller ikke når markedskræfterne slår sig løs.

For ja, i den bedste af alle verdener var der ikke brug for en aktiv erhvervspolitik, der understøtter risikovillig kapital til iværksættere og store danske virksomheders eksport til internationale markeder.

Men vi lever i den virkelige verden. Det er en fortsat usikker verden med krig i Europa og et stigende pres fra autokratier verden over.

Det er en verden, hvor de nye spirende virksomheder har svært ved at nå kapitalen. Hvor store danske virksomheder med rette anerkender, at der er mange risici, når der laves store eksportordrer til lande i f.eks. Afrika. Det kan man vælge at forholde sig konstruktivt til, eller man kan vælge at bilde sig selv noget andet ind.

Jeg vælger det første, og Ole Birk vælger tilsyneladende det sidste.

Vigtig rolle

Men i virkelighedens verden, hvor mennesker er fejlbarlige, og markedet er fyldt med fejl, så er der brug for, at vi understøtter dansk erhvervsliv aktivt.

Det nytter ikke noget, at vi lukker øjnene for realiteterne og kravler op i et højt ideologisk træ.

Jeg mener også, at vi hele tiden skal sikre, at Eifo naturligvis kun spiller en rolle, hvor det er særligt relevant. For selvfølgelig skal staten ikke drive direkte konkurrence med de private aktører.

Men Eifo kan og skal fortsat spille en vigtig rolle, der hvor markedet ikke slår til.

For der er gode eksempler på, at Eifo udgør en vigtig rolle i samfundet.

Det gælder, når store danske virksomheder får stillet garantier i forbindelse med vigtige eksportordrer til nye internationale markeder.

Det er også blev højaktuelt med Ruslands invasion i Ukraine. For med krigen i Ukraine er en stor del af landets infrastruktur og byer blevet bombet i stykker.

I virkelighedens verden er der brug for, at vi understøtter dansk erhvervsliv aktivt. Det nytter ikke noget, at vi lukker øjnene for realiteterne og kravler op i et højt ideologisk træ

Derfor skal landets kritiske infrastruktur genopbygges med eksempelvis vand-, varme- og elforsyning. Eifo har en ny Ukraine-ordning, der sikrer 1 mia. kr. i lån og garantier til danske virksomheder, der er med til at genopbygge Ukraine.

Vi har et ansvar for at forsvare friheden, når Ukraine invaderes af Rusland. Her kan dansk erhvervsliv med Eifos rettidige hjælp spille en stor rolle for, at også danske virksomheder kan løfte et ansvar for at genopbygge Ukraines infrastruktur, som der ellers ikke ville være dækning for i det private marked.

Og det gælder i forhold til de mange idéer og forretningsmodeller, der på et tidligt stadie ikke nødvendigvis kan forrentes tilfredsstillende for, at private vil investere, men som har store gevinster for vores samfund, som der ikke tages højde for hos den private investor på et tidligt stadie.

Her som i mange andre tilfælde kan Eifo løse finansieringsopgaven i samspil med bankerne.

Så jeg blev forbløffet, da jeg læste Ole Birks melding, for jeg troede egentlig, at Liberal Alliance var et ansvarligt og økonomisk fornuftigt parti, der forstod og ønskede at håndtere markedsfejl.

Eksempelvis konstaterede Alex Vanopslagh (LA) korrekt i Information i sidste valgkamp: “Som borgerlig-liberal vil man jo gerne løse problemer med frihed under ansvar og et frit marked. Udfordringen er bare, at forurening og udledning ikke er indpriset i markedet. Det er en markedsfejl.”

Ambitiøse løsninger

Sådan er det også, når snakken falder på at understøtte danske iværksættere, der har nye, ambitiøse løsninger på fremtidens udfordringer.

Løsninger som vi i dag ikke helt kan tænke os til, men som driftige iværksættere måske allerede har sat sig for. Vi skal ikke lade de gode muligheder gå os af hænde, for det vil koste os dyrt.

Tænkte alle som Liberal Alliance, var der færre risikovillige grønne iværksættere, der arbejder for at mindske CO2-udledningen, og der ville være mindre dansk hjælp til genopbygningen af Ukraine.

Vi har ikke råd til, at vi ikke høster disse frugter og understøtter dansk erhvervsliv, der hvor markedskræfterne fejler, men hvor samfundet har brug for det.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis