I en tid, hvor mange danskere er mere prisbevidste og jagter tilbud, handler forhandlingerne mellem indkøbere og leverandører ofte om at sænke priserne. Desværre bliver det ofte på bekostning af klodens skove, biodiversitet og en fair løn til producenterne i lande som Etiopien, Kenya og Brasilien.
Dansk Alliance for Ansvarlig Kaffe opfordrer derfor danske virksomheder, kommuner og detailhandel til at understøtte en mere langsigtet og ansvarlig tilgang til indkøb. Fokus bør rettes mod konsekvenserne for klima, miljø og mennesker - og ikke kun kaffens pris og smag.
Danske virksomheder, organisationer og offentlige institutioner foretager hver eneste dag enorme indkøb – og det er alt fra computerne på kontoret, maden i kantinen, solceller på taget og kaffen i automaten. Alene den offentlige sektor køber ind for ca. 450 mia. kr. om året, bare i Danmark.
Vi kan kun lykkes med at omstille kaffesektoren, hvis bæredygtighed bliver et konkurrenceparameter på linje med pris og kvalitet
Disse millioner af indkøb har direkte konsekvenser for både klimaet, miljøet og de mennesker, som er involveret i produktionen af varerne. Men jo mere vi fokuserer på pris, desto mindre investeres der i bæredygtighed og ordentlige arbejdsforhold.
Rammer hele værdikæden
Prispresset får en negativ kaskadeeffekt i hele værdikæden. Tag kaffe som et eksempel. Vi danskere drikker i gennemsnit 4 kopper kaffe om dagen. Det gør, at vores forbrug pr. indbygger er blandt de fem højeste i Europa. Når vi i Danmark som virksomhed, kommune eller detailhandel presser kaffeleverandørerne på pris, bliver de presset til at reducere omkostningerne andre steder i værdikæden.
Konsekvenserne er ofte lavere løn og ringere arbejdsvilkår for arbejderne og småbønderne. Samtidig opererer leverandørerne med kortsigtede kontrakter og færre investeringer i klima- og miljøvenlige produktionsmetoder og certificeringer.
Prispresset rammer ikke os, der nyder godt af kaffen i Danmark. Nej, den rammer landene i det globale syd, som allerede er udfordret af klimaforandringerne. I Østafrika oplever kaffebønder effekterne af klimaforandringer til daglig.
Der er flere oversvømmelser og mere tørke, faldende høstudbytte og uforudsigelige kaffepriser. Mange steder er svaret at rykke kaffeplantager til nye områder, hvor træer fældes for at give plads til nye kaffeplanter.
En verden uden kaffe?
Hvis vi fortsætter med at drikke og producere kaffe, som vi gør i dag, bliver det på den korte bane på bekostning af klodens skove og biodiversitet og en ordentlig løn til producenterne.
Og på den lange bane kan vi risikere en verden uden nok kaffe til at stille den globale befolknings kaffetørst i 2045. Det kræver også, at forbrugerne skal være villige til at betale mere for kaffe, som er produceret ansvarligt.
Så hvad er løsningen?
Det kræver større systemændringer at ændre det snævre fokus på pris og kvalitet. Hvis man som enkelt virksomhed investerer i sin værdikæde og betaler en højere pris, kan man ikke ændre branchen.
Vi skal derfor gå sammen og dele viden og løsninger, som vi netop gør i Dansk Alliance for Ansvarlig Kaffe.
I Alliancen arbejder vi sammen om at finde løsningerne på tværs af kaffevirksomheder, detailkæder, forskere, ministerier, serviceudbydere og NGO’er.
Som national alliance, der repræsenterer omkring 80 pct. af det samlede kaffeforbrug i Danmark, tror vi på, at vi kan være med til at nytænke systemet og gøre en stor forskel for den danske import, kloden og de mennesker, der lever af at dyrke kaffe.
Men vi kan kun lykkes med at omstille kaffesektoren, hvis bæredygtighed bliver et konkurrenceparameter på linje med pris og kvalitet. På den måde, kan vi belønne og investere i de leverandører, som ønsker en mere bæredygtig og ansvarlig produktionsmetode.
I Dansk Alliance for Ansvarlig Kaffe arbejder flere end 37 aktører sammen for en ansvarlig værdikæde, fordi vejen derhen kræver en fælles indsats og mod til at prioritere mennesker, klima og miljø højere.
Vi har brug for, at flere virksomheder, offentlige indkøbere og forbrugere støtter bæredygtige valg og betaler for det. Ligeledes er politisk opbakning og langsigtede investeringer afgørende for at lykkes. For bæredygtighed koster i dag, men manglen på den vil koste os endnu mere i morgen.