ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er en kronik skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Kroniken afspejler en personlig holdning. Forslag til kronikker kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

“Innovation er en disciplin, ikke en drøm”

Den vigtigste opgave for en moderne leder er ikke at vente på geniale idéer, men at skabe de rammer, hvor de kan opstå systematisk, mener Hesham Morten Gabr.
Den vigtigste opgave for en moderne leder er ikke at vente på geniale idéer, men at skabe de rammer, hvor de kan opstå systematisk, mener Hesham Morten Gabr. Arkivfoto: Kim Haugaard/Ritzau Scanpix

I en nylig deler drømmeforsker Michael Rohde en fascinerende pointe: Vores drømme og søvn er en uudnyttet ressource for kreativitet. Idéen er sympatisk og historierne velkendte – fra Beatles-melodier til nye teknologier, der opstår i søvne.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis