Dele af erhvervslivet er begyndt at argumentere, at det nu er tid til at genåbne det danske samfund. Dansk økonomi er i recession og risikerer en længerevarende strukturel krise, da mange virksomheder er på konkursens rand.
“De er med andre ord ikke konjunkturredskaber. Skal man bruge den økonomiske politik til at komme ud af en krise, må man gøre noget, der påvirker efterspørgslen hurtigt
Der er derfor behov for en form for plan for, hvordan Danmark bedst kommer ud af krisen, mens oppositionen umiddelbart ikke ser ud til at have en plan, er regeringens bud langt fra imponerende.
Som vi har understreget tidligere her på stedet, kan krisen ikke stoppe, før nedlukningen stopper. Det er en udbudskrise, der skyldes, at virksomheder og borgere er forhindret i at producere og forbruge normalt.
Om den forvandler sig til en almindelig efterspørgselskrise i løbet af 2021 afhænger ikke blot af, hvornår nedlukningen slutter, men også hvad borgerne gør med den milliardopsparing, de har akkumuleret det sidste år.
Er de fortsat nervøse for, at der kan komme nye nedlukninger, eller at regeringens midlertidige politik kan blive permanent, vil de naturligt holde på pengene. Får borgerne derimod tillid til, at eksperimentet med nedlukninger er ovre, kan efterspørgslen i samfundet komme til at stige markant, når de begynder at bruge af krisetidens opsparing.
I det første scenarie vil usikkerheden forlænge krisen på en måde, der gør almindelig økonomisk politik helt ineffektiv. Problemet kaldes "policy uncertainty" og var en af de væsentligste forklaringer på, hvorfor finanskrisens efterdønninger varede så længe i USA.
I det andet scenarie, hvor borgerne vil være villige til at forbruge, er der kun brug for en enkelt, væsentlig ingrediens: maksimal økonomisk dynamik og fleksibilitet i den private sektor. Som forskning har vist, kommer lande uden tunge reguleringer og statslig kontrol langt hurtigere ud af kriser. Regeringen, med finansminister Nicolai Wammen i spidsen, synes at have en helt anden plan. I stedet for at undgå at stå i vejen mener Wammen, at vi bare skal "investere" os ud af krisen. er en kommentar skrevet af nogle af landets mest toneangivende økonomiske og finansielle eksperter, hvori de kommenterer på dansk og international økonomi samt udviklingen på de globale finansielle markeder. Hele kommentaren er skrevet af afsenderen.
Den idé er der to fundamentale problemer med. For det første virker investeringer ikke med det samme på økonomien.
De er med andre ord ikke konjunkturredskaber. Skal man bruge den økonomiske politik til at komme ud af en krise, må man gøre noget, der påvirker efterspørgslen hurtigt. Som enhver investor ved, gælder det ikke investeringer. For det andet lider statsligt styrede investeringer af et klassisk vidensproblem: Hvem ved, hvad der virker, og hvor konkurrencedygtigt det er i fremtiden?
Politikere er notorisk dårlige til at vælge investeringer, da deres erfaring fra politik er ubrugelig på området, og indflydelse fra særinteresser dirigerer dem i retning af uprofitabel virksomhed. Regeringens udmeldinger er desværre, at krisen skal bruges til en picking the winners-strategi. De demonstrerer således igen dens økonomiske inkompetence, uden at oppositionen udfordrer den.