ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er et debatindlæg skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Indlægget afspejler en personlig holdning. Forslag til debatindlæg kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

“Er fagbevægelsen ved at bygge en motorvej til løndumping?”

Støtter FH og 3F et lønniveau på 300.000 kr., eller står de på mål for overenskomsternes faktiske lønniveauer, spørger René Nord Hansen.
Støtter FH og 3F et lønniveau på 300.000 kr., eller står de på mål for overenskomsternes faktiske lønniveauer, spørger René Nord Hansen. Arkivfoto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix

I den aftale om udenlandsk arbejdskraft, som regeringen i sommer indgik med Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) og Dansk Arbejdsgiverforening, sænkes beløbsgrænsen for udenlandsk arbejdskraft til 300.000 kroner om året.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis