Dette er et debatindlæg skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Indlægget afspejler en personlig holdning. Forslag til debatindlæg kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk
En umulig politisk opgave
02. dec. 2011 KL. 00.00
Gem til senere
Regeringen lægger op til afgiftsstigninger på øl, læskedrikke og andre varer allerede fra 1. januar 2012. Det er en umulig opgave at løse.
Man kan i sig selv undre sig over, at politikerne vælger at øge afgifterne på en række dagligvarer i en situation, hvor økonomerne fastslår, at der er behov for et øget privatforbrug.
Lige så bekymrende er det, at man pålægger erhvervslivet nogle arbejdsbetingelser og deadlines, som er umulige at overholde og fører til bureaukrati, forvirring og ekstraarbejde.
I skrivende stund kender vi ikke afgiftsstigningerne på de enkelte produkter, og de endelige ændringer forventes først vedtaget af Folketinget den 21. december 2011. Indtil da kan virksomhederne forberede sig.
Men først ti dage før afgiften skal træde i kraft, ved butikkerne reelt, om afgifterne bliver til noget og kender de enkelte afgiftssatser. Derefter er der kun juleperioden til at håndtere ændringerne, som har betydning for rigtig mange varenumre.