Vi står ved foden af, hvad man måske i fremtiden vil kalde for AI-æraen, hvor kunstig intelligens (AI) vil blive så brugbar, at det bliver en integreret del af vores hverdag og arbejdsliv.
Men ligesom robotterne aldrig rigtig kom og tog vores job, så vil AI også blive et supplement til vores hverdag, mere end det bliver en erstatning. Hver dag kæmper folk med hundredvis af beslutningstagningsprocesser, og stadigt flere oplever en drastisk stigning i beslutninger, alt imens mængden af data at forholde sig til også stiger.
85 pct. af alle ledere mener i den seneste globale “Decision Dilemma”-undersøgelse fra Oracle, at de kæmper med skyldfølelse over både at tage beslutninger for langsomt og tage de forkerte beslutninger.
Dog er der én ting, vi skal være opmærksomme på. Ikke alle vil være lige gode til at håndtere, hvordan AI vil hjælpe os. Hvem tror du vil være bedst: Gen Z’ere eller Babyboomerne?
Vi står midt i en større datarevolution. Som samfund genererer vi stadigt mere data og information på tværs af både private og virksomheder, og med den stigende mængde iot-enheder, sensorer og tilsluttede enheder bliver mængden og kadencen af data ikke mindre.
Det er data, som skal drages ind i virksomhedernes beslutningsprocesser, og hvor relevant data kan have stor betydning for at træffe forretningskritiske beslutninger. Men det bliver hurtigt svært at finde de relevante data – man kan ikke se skoven for bare træer.
“Boomere har fra barnsben lært at forarbejde data og information, forholde sig til den og sætte den i rammer
Undersøgelsen afslører også, hvordan beslutninger påvirker os alle. Ni ud af ti ledere fortæller bl.a., at mængden af data har ført til organisatorisk træghed: Altså store mængder data fører til færre beslutninger og mindre fart på forretningen.
Det er her, at AI kommer ind i billedet og skal benyttes til at filtrere i den store mængde data. I disse dage ser vi en eksplosion af AI og chatbotter indbygget i erp-systemer, databaser og cloud computing, som allerede i dag kan hjælpe med at finde fokus i store mængder data.
Og hvis man tror, at AI og store mængder data bedst passer til den nyere generation af digitalt indfødte, så viser vores undersøgelse en overraskende tendens. For selv om de unge nærmest er født med en iphone i hånden og kan drible med 17 SoMe-platforme på samme tid, så har de ældre generationer en helt anden dataforståelse.
Generation Z, de netop ankomne på arbejdsmarkedet, er vant til at få serveret viden digitalt. Og “Decision Dilemma”-undersøgelsen viser, at det især er generation Z, som føler, at store mængder data overvælder dem: Hele 89 pct. af denne generation synes, det er for meget.
Boomerne føler det i mindre grad. Her siger 66 pct., at de overvældes af de store mængder data, og forklaringen ligger både i deres livslange erfaring, men også i at de er vant til at skulle processere information.
De har fra barnsben lært at forarbejde data og information, forholde sig til den og sætte den i rammer, hvorimod Generation Z i langt højere grad har modtaget bearbejdet information og analyseret det.
Derfor skal organisationer og ledere være særligt opmærksomme på i rekrutteringsprocessen at støtte fremtidens medarbejdere i deres beslutningstagning og hjælpe dem med at håndtere store mænger data og et væld af information og ikke mindst lære af dem, som støt og roligt er på vej ud af arbejdsmarkedet.
For med data handler det, som så meget andet her i livet, om kvalitet – ikke kvantitet.