ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er et debatindlæg skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Indlægget afspejler en personlig holdning. Forslag til debatindlæg kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

Debat | Dansk Erhverv: De gode grønne fortællinger skal op af skrivebordsskuffen, Tænk

Det er både et problem, når forbrugere fodres forkert information om grøn omstilling – men også når de slet ingen information får. Illustration: Michaël Dorbec
Det er både et problem, når forbrugere fodres forkert information om grøn omstilling – men også når de slet ingen information får. Illustration: Michaël Dorbec

Vi mener egentlig, vi i Dansk Erhverv deler sigte med Forbrugerrådet, selvom Mads Reinholdt forsøger at trække skel i sit debatindlæg om grøn markedsføring bragt i Børsen den 20. februar.

Målet er for Dansk Erhverv, såvel som for Forbrugerrådet, at sandfærdig og troværdig information om virksomhedernes grønne tiltag og produkter når ud til forbrugerne. Det har afgørende betydning for forbrugernes mulighed for at tage et oplyst valg, når de står med indkøbskurven i hånden. Det kan være med til at drive omstillingen mod et grønnere forbrug.

Når vi i Forbrugerrådets debatindlæg bliver skudt i skoene, at vi ikke ser greenwashing som en udfordring, så er det slet og ret forkert. Selvfølgelig er det en udfordring. Selvfølgelig skal vi i fællesskab den vildledende adfærd til livs.

Hverken misinformation eller manglende information er fordrende for forbrugernes oplyste valg

Anledningen til Forbrugerrådets kommentar er et interview bragt i Børsen den 14. februar. I interviewet sætter Brian Mikkelsen fokus på en anden udfordring, der står i vejen for at tilvejebringe den troværdige grønne kommunikation til forbrugerne. En udfordring, der består i, at virksomhederne ifølge en ny undersøgelse foretaget af Dansk Erhverv er tilbageholdende med at fortælle om deres grønne tiltag.

Hele 42 pct. af de virksomheder, der finder det relevant at anvende grønne udsagn i markedsføringen, er tilbageholdende med at gøre netop det, fordi de er bange for at træde forkert i de komplekse regler og blive anklaget for greenwashing. Det er et åbenlyst problem, at så megen nyttig grøn information går tabt. For hverken misinformation eller manglende information er fordrende for forbrugernes oplyste valg.

Derfor anviser Dansk Erhverv en konstruktiv vej med tre konkrete forslag til en bedre vejledningsindsats – herunder en udvidelse af den forhåndsbeskedordning, som Mads Reinholdt nævner i sit indlæg. Det vil give virksomhederne bedre forudsætninger for at navigere i og komme i mål med den grønne markedsføring. Så vi får de gode grønne fortællinger op af skrivebordsskuffen og ud til forbrugerne.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis