ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er et debatindlæg skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Indlægget afspejler en personlig holdning. Forslag til debatindlæg kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

“Dansk forsvar mangler en klar rumstrategi”

Carsten Drachmann peger på behovet for at integrere rumteknologi som en del af Danmarks forsvars- og innovationsstrategi i forbindelse med den kommende Space Conference i Aalborg.
Carsten Drachmann peger på behovet for at integrere rumteknologi som en del af Danmarks forsvars- og innovationsstrategi i forbindelse med den kommende Space Conference i Aalborg. Arkivfoto: Michael Bo Rasmussen/Baghuset, PR-foto

Den 20. og 21. oktober samles dansk og europæisk rumindustri med ind- og udenlandske myndigheder og institutioner i Aalborg til Space Conference. Konferencen er et led i det danske EU-formandskab, og det er en gylden mulighed for Danmark og den nordjyske rumindustri til at vise, hvor langt fremme Danmark er i forskning og erhvervsudvikling inden for rumindustrien.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis