ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er et debatindlæg skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Indlægget afspejler en personlig holdning. Forslag til debatindlæg kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

Debat | Rektor og dekan: Ubemærkede besparelser på businessuniversiteter vil koste vækst og udvikling

Besparelser på businessuddannelserne vil forringe antallet af kvalificerede medarbejdere til fremtidens erhvervsliv. 
Arkivfoto: Mathias Bojesen/Ritzau Scanpix
Besparelser på businessuddannelserne vil forringe antallet af kvalificerede medarbejdere til fremtidens erhvervsliv. Arkivfoto: Mathias Bojesen/Ritzau Scanpix Scanpix Denmark

Dansk erhvervsliv efterlyser kvalificeret og højtuddannet arbejdskraft for at skabe økonomisk vækst. Men lige nu hersker der stor usikkerhed om fremtiden for de samfundsvidenskabelige uddannelser og businessuddannelserne, som er storleverandører til den private sektor.

I den aktuelle politiske debat om at forbedre sundhedssektoren og sikre midler til Forsvaret er der fare for, at politikerne ubemærket skader den private sektor, der skal tjene pengene hjem.

Lige nu svæver uddannelserne i uvished om, hvorvidt de på finansloven for 2023 får de midler, som de har behov for, hvis de skal uddanne kvalificerede medarbejdere til fremtidens erhvervsliv.

De er efterspurgte til at håndtere de store udfordringer, samfundet står over for

For Copenhagen Business School (CBS) og Aarhus BSS, Aarhus Universitet, handler det om 100 mio. kr., som vil mangle i uddannelserne i år, hvis politikerne mod vores forventning ender med ikke at forlænge den såkaldte takst 1-forhøjelse, som blev indført tilbage i 2010.

CBS og Aarhus BSS uddanner tilsammen 35.000 studerende. Vores kandidater er blandt de mest eftertragtede på arbejdsmarkedet. De har lav ledighed, de får høj løn, og de er efterspurgte til at håndtere de store udfordringer, samfundet står over for, med den grønne omstilling og behovet for øget innovation og produktivitet.

Husk uddannelserne

Det vil derfor være særdeles uklogt at forringe kvaliteten af uddannelserne, hvilket er konsekvensen, hvis takst 1-forhøjelsen ikke videreføres. Hvis besparelsen gennemføres, vil den mindske antallet af undervisningstimer og begrænse den forskning, som undervisningen bygger på.

Det er ikke, fordi vi er ublu i vores krav. Selv med en fortsat uændret bevilling vil udgifterne til vores uddannelser pr. studerende være betydeligt lavere end til de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser.

Derfor appellerer vi til regeringen og vores nye minister: Husk erhvervslivet, væksten og businessuddannelserne og de samfundsvidenskabelige uddannelser i den kommende finanslov.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis