ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dette er et debatindlæg skrevet af en eller flere eksterne skribenter. Indlægget afspejler en personlig holdning. Forslag til debatindlæg kan sendes til Børsen Opinion: opinion@borsen.dk

“Alle ledere skal uddannes i psykisk arbejdsmiljø”

Ledere spiller en nøglerolle i kampen mod stress, men alt for mange er ikke klædt på til opgaven, skriver Thomas Kepler.
Ledere spiller en nøglerolle i kampen mod stress, men alt for mange er ikke klædt på til opgaven, skriver Thomas Kepler. Arkivfoto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Stress er blevet en fast del af arbejdslivet for mange danskere. Andelen af stressede lønmodtagere er stigende i både den offentlige og private sektor. Hver femte arbejdende dansker har symptomer på stress, og udviklingen ser ud til at fortsætte. Over de seneste to år er antallet af stressramte steget med 23 procent.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis