ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Iran-krig presser forbrugertilliden til laveste niveau i år

Usikkerhed om krig, renter og energipriser overskygger fremgangen i privatøkonomien og sender forbrugertilliden ned

Krig i Mellemøsten og højere priser på energi er med til at øge inflationen og gøre det dyrere at handle ind, og det er noget, der sætter sig i danskernes syn på, hvordan det går økonomisk.
Krig i Mellemøsten og højere priser på energi er med til at øge inflationen og gøre det dyrere at handle ind, og det er noget, der sætter sig i danskernes syn på, hvordan det går økonomisk. Arkivfoto: Katrine Emilie Andersen/Ritzau Scanpix
Danskernes syn på den økonomiske udvikling falder til det laveste niveau i 2026. Nye tal fra Danmarks Statistik (DST) viser, at forbrugertilliden faldt til -18,6 i april, hvilket er et markant fald fra marts, hvor forbrugertilliden landede på -13,8.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis