ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danmark er magnet for udenlandske ledere – rykker op i international top-5

Danmark stikker af fra de øvrige nordiske lande og har nu så mange udenlandske topfigurer i den hjemlige økonomiske elite, at vi mest af alt ligner USA, Storbritannien eller Schweiz

Danmark er rykket op i Top 5 over lande, der har en stor andel udlændinge i den økonomiske elite. Ester Baiget hos Novonesis, Vincet Clerc hos Mærsk, Mikko Keto fra FLSmidth og Christophe Bourdon fra Leo Pharma er aktuelle eksempler på tendensen.
Danmark er rykket op i Top 5 over lande, der har en stor andel udlændinge i den økonomiske elite. Ester Baiget hos Novonesis, Vincet Clerc hos Mærsk, Mikko Keto fra FLSmidth og Christophe Bourdon fra Leo Pharma er aktuelle eksempler på tendensen. Arkivfoto: Jeppe Bøje Nielsen, Thomas Nielsen, Thea Tønnesvang, Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix. Collage: JAG.
Det har været et samtaleemne længe – også i disse spalter:Danmark har i de seneste år indtaget en interessant, ny rolle som en slags magnet for udenlandske topledere. 

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis