Den nordjyske softwarevirksomhed Dataproces Group har netop fremlagt resultatet for kapitalrejsning i forbindelse med sin børsnotering på den danske vækstbørs Nasdaq First North.
Igen kan et mindre dansk selskab glæde sig over interessen blandt investorerne, for selskabets udbud er overtegnet med 159 pct.
Det udløser et udsalg af de 1,6 mio. eksisterende aktier, primært ejet af de to medstiftere, bestyrelsesmedlemmet Morten Lindblad og adm. direktør Kjartan Jensen.
Med overtegningen henter Dataproces Group 27 mio. kr., hvilket var i den høje ende af, hvad det sigtede mod – mellem 23-27 mio. kr.
Af dem er 10,9 mio. kr. forhåndstegninger fra 59 investorer, hvilket har efterladt almindelige investorer at tegne aktier for 16,1 mio. kr. Samlet har selskabet i alt fået 2098 nye aktionærer.
Ved en væsentlig overtegning fremgår det af virksomhedsbeskrivelsen, at medstifter og bestyrelsesmedlem Morten Lindblad sælger ud af sine aktier. Før udbuddet ejede han 43,41 pct. af aktierne og var dermed den største aktionær i selskabet. Efter udbuddet ejer han 30,44 pct., hvor der er en lockup på 12 måneder fra børsnoteringen.
Kjartan Jensen, der er den næststørste aktionær – også efter udbuddet, mindsker sin aktiebeholdning i Dataproces Group til 23,88 pct. fra 29,03 pct. Også han er pålagt en lockup-periode på 12 måneder.
Dataproces ApS blev etableret i 2011 – året efter blev Dataproces Group etableret. Af virksomhedsbeskrivelsen fremgår det, at selskabet er specialiseret i at gennemgå datamateriale i den kommunale administration og forvaltning, og at formålet med selskabet er “at finde “smertefrie” besparelser eller yderligere indtægter”, det vil sige, at finde de penge, der enten ikke bør betales, eller som bør indkræves.
Omsætningen i Dataproces Group i seneste regnskabsår, 2019/2020, var 28 mio. kr., hvilket er 2 mio. kr. mere end året før. Driftsoverskuddet før afskrivninger lå på 4,9 mio. kr. mod 3,6 mio. året før, mens resultatet var 2,4 mio. kr. mod 1,1 mio. kr. i 2018/2019.
Aktierne er tegnet til 5 kr. pr. styk og med en minimumstegning på 760 aktier, svarende til 3800 kr.
Alle, der har tegnet for op til 5000 kr., har fået aktier, mens investorer, der har tegnet over 5000 kr., har fået tildelt yderligere 11,7 pct. af deres bud.
Før børsnoteringen er selskabet værdisat til 125 mio. kr., men med overtegningen er det værdisat til 152 mio. kr.
Første handelsdag på Nasdaq First North er 13. november.
