ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Spilleforeningen Optimizer hyrede i de sidste år af foreningens levetid en række såkaldte pro-bettere, der skulle tjene penge på væddemål på sport. Det lykkedes ikke. Alle tabte penge – undtagen spilleforeningens formand, Christian Hansen, der sidste år tilstod at have svindlet

Den kollapsede spilleforening Optimizer slog sig op på at levere højt afkast til sine investorer via en analytisk tilgang til sportsbetting. Men et forsøg på at hyre såkaldte pro-bettere til at tjene penge slog fejl. Alle lavede underskud, beretter flere pro-bettere i Retten i Lyngby, hvor en erhvervsmand er under anklage for medvirken til svindelen.
Den kollapsede spilleforening Optimizer slog sig op på at levere højt afkast til sine investorer via en analytisk tilgang til sportsbetting. Men et forsøg på at hyre såkaldte pro-bettere til at tjene penge slog fejl. Alle lavede underskud, beretter flere pro-bettere i Retten i Lyngby, hvor en erhvervsmand er under anklage for medvirken til svindelen. Grafik: Aslak Kelka
I starten af 2023 indfandt en midaldrende mand sig på et kontor i Nyhavn. Han havde på anbefaling fra sin gamle gymnasiekammerat taget turen fra Viborg til København for at deltage i en særlig form for jobsamtale.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu