ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

"Det bedste vækstpotentiale i hele verden – du er nødt til at have denne eksponering"

Arkivfoto: Bryan R Smith/Reuters/Ritzau Scanpix
Arkivfoto: Bryan R Smith/Reuters/Ritzau Scanpix

Regulering af de store amerikanske techgiganter har været en kendt politisk diskussion og investeringsrisiko i flere år, derimod er reguleringsrisikoen af de kinesiske techgiganter pludseligt dukket op i Kina.

Det skete i begyndelsen af november, hvor den kinesiske regering bremsede børsnoteringen af spinout-selskabet Ant Group fra Alibaba, og efterfølgende kom med et lovforslag, som strammer reguleringen af de store techselskaber.

Investor
Chefaktieanalytiker: “Jeg ejer hellere kinesiske tech-aktier end amerikanske”

Børsnoteringen skulle have fundet sted 5. november og ville have overgået den største notering nogensinde, olieselskabet Saudi Aramco, med en kapitalrejsning på mindst 217 mia. kr. Nyheden fik i hvert fald de kinesiske techaktier til at falde øjeblikkeligt og kraftigt.

De kinesiske techaktier giver eksponering de kinesiske forbrugere, og det bedste vækstpotentiale i hele verden

Michael Friis Jørgensen, chefaktieanalytiker, Alm. Brand Markets

Så hvordan skal man som investor forholde sig til de kinesiske techaktier efter denne reelle reguleringsrisiko, som langt de fleste investeringseksperter og analytikere mere eller mindre har holdt ude af deres regnestykke?

Dræber underskov

"Casen er ikke ødelagt, jeg skal have denne eksponering," siger Michael Friis Jørgensen, chefaktieanalytiker i Alm. Brand Markets.

"Men man er nødt til at acceptere risikofaktoren, for de kinesiske techaktier giver eksponering de kinesiske forbrugere, og det bedste vækstpotentiale i hele verden – du er nødt til at have denne eksponering mod den kinesiske økonomi," siger Michael Friis Jørgensen.

Ifølge ham forsøger den kinesiske regering at gøre op med, at flere af de store kinesiske techselskaber som f.eks. Alibaba og Tencent har en basisforretning, der tjener så mange penge, at selskaberne sagtens kan holde underskudsgivende forretningsben kørende uden økonomiske problemer.

Investor
Porteføljeforvalter om stigende levestandard i Kina: “Forestil dig, hvad den gennemsnitlige kineser vil købe – biler, huse og luksusgoder”

"Problemet er, at det holder konkurrenter ude og dræber underskoven af små, innovative virksomheder. Kina vil derfor ramme de store mastodonter, der bruger sin basisforretning til at udbygge en endnu underskudsgivende forretning. For Alibabas vedkommende er det cloudforretningen, der giver store underskud," siger Michael Friis Jørgensen.

Attraktiv vækst

Hos Aberdeen Standard Investments er investeringsdirektør Fiona Manning heller ikke usikker på kapitalforvalterens eksponering mod kinesisk teknologi.

"De er attraktive pga. væksttempoet, stigende profitmarginer og den teknologiske udvikling. Vi har dog altid været opmærksomme på risikoen ved større regulering, da regeringen i Kina og andre steder forsøger at skabe en balance, der fremmer innovation og sikrer passende forbrugerbeskyttelse. Vi mener, at regeringen støtter innovation i sektoren, og at vi over tid forventer, at den rette balance skal nås, men aktiekursen vil sandsynligvis forblive ustabil, mens denne proces udspiller sig," siger Fiona Manning.

Vi mener, at regeringen støtter innovation i sektoren, og at vi over tid forventer, at den rette balance skal nås

Fiona Manning, investeringsdirektør, Aberdeen Standard Investments

PFA købt løbende op i 2020

I PFA har man i løbet af 2020 øget eksponeringen i bl.a. Alibaba og Tencent.

"På trods af denne uges kursfald er de kinesiske techaktier stadig steget betragteligt," siger Rasmus Pilegaard og fortæller, at den øgede regulering i teknologisektoren er noget, der generelt har været pensionsselskabets søgelys i et stykke tid, omend Kina stadig betragtes som lidt af en lukket boks med hensyn til kommende regulering.

Investor
Porteføljeforvalter om Kinas næste femårsplan: Gå efter støttede sektorer

"Det gælder også i USA, hvor der er statslige arbejdsgrupper, der kigger på, hvordan man evt. kan regulere eller gøre op med de monopolistiske kræfter og -indflydelse, de store techgiganter har," siger Rasmus Pilegaard.

Alligevel medgiver han, at markedet nok blev overrumplet af kovendingen fra den kinesiske regering ift. regulering.

Mere bank end tech i fremtiden

Hos Secure Capital anser porteføljemanager Victor Berg angrebet på Ant Group som et angreb på en del af selskabets forretningsmodel.

"Som jeg forstår reguleringen i Kina, så hænger den sammen med den aflyste børsnotering af Ant Group, der er et opgør med virksomhedens status som fintech-platform. Ant har gennem sin forretning Alipay været begunstiget af at være låneplatformen, hvor majoriteten af privatpersoner og virksomheder matches med kinesiske banker. Så vidt jeg har erfaret, så har Ant på nuværende tidspunkt stort set intet af den kredit, den udsteder via platformen på sin egen balance – kreditten er på de udstedende bankers balance. Den nye lovgivning, der stoppede Ant’s børsnotering, dikterer, at onlinelångivere, som Ant jo er, fremover skal holde 30 pct. af de udstedte lån på deres egen balance."

Fastholdes lovgivningen, vurderer Victor Berg, at Ant Group fremadrettet i højere grad skal anskues som en bank og ikke en rendyrket fintech-platform.

"Det er umiddelbart en status, der ikke er specielt gunstig i et værdiansættelsesperspektiv," siger Victor Berg.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu