Ukraine vil inden for nogle dage modtage en ny sending af amerikanske våben, der blandt andet kan bruges til at ramme kampvogne og kampfly.
Det oplyser Ukraines nationale sikkerheds- og forsvarsråd.
- Våbnene vil være på vores lands område i den nærmeste fremtid. Vi taler om dage, hedder det.
Vestlige lande har forsynet Ukraine med større mængder af våben, der skal gøre det muligt at bekæmpe de russiske invasionsstyrker.
De amerikanske våben, som nu er på vej, tæller Javelin- og Stinger-missiler.
Javelin er en skulderaffyret panserbrydende granat, der kan sætte kampvogne ud af spillet. Stinger-missilet er i stand til at skyde kampfly ned.
Begge våben er let at transportere rundt for en soldat og let at tage i anvendelse.
Rusland har kritiseret, at Nato-lande hjælper Ukraine med våben.
Fra Danmark er der kommet 2700 panserværnsraketter.
USA's præsident, Joe Biden, har lovet at hjælpe Ukraine med luftforsvarssystemer, der har en længere rækkevidde end det skulderbårne Stinger-missil. Men det har vist sig at være svært at realisere.
Det skulle i så fald være de luftværnsbatterier, der går under navnet Patriot. Disse Patriot-raketter har vist sig effektive i Irak og Den Persiske Golf, og de har været brugt med succes af den israelske hær mod raketter affyret fra det Hamas-styrede Gaza. De fleste af raketterne blev skudt ned, før de nåede deres mål.
Rusland affyrede fredag for første gang under krigen den hypersoniske Kinzhal-raket mod et underjordisk våbendepot i det vestlige Ukraine. Her ville Patriots næppe være nok til at stoppe raketten.
Det anden element er, at de ukrainske soldater er helt uerfarne med håndteringen af Patriot-batterierne.
Men det overvejes, om tidligere østbloklande, der nu er medlemmer af Nato, kan sende deres russisk-fremstillede S-300 luftværn til Ukraine, skriver Reuters. For dem kender den ukrainske hær. De kunne i så fald sendes afsted fra Bulgarien og Slovakiet. Men disse lande ønsker en erstatning for dem: Patriot-raketter.
/ritzau/Reuters