ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

SAS-fly sikkerhedslander i Hamburg

Et SAS-fly med 130 passagerer om bord på vej fra Milano til København sikkerhedslandene torsdag aften i Fuhlsbüttel lufthavnen i Hamburg. Ingen kom til skade.

Sikkerhedslandingen af flyet af typen Airbus A 321 blev gennemført efter at der var opstået kraftig duft af såkaldt "elektrisk røg" i kabinen. Der var ingen synlig røg i kabinen.

Det oplyser Pernille Andersen fra SAS's informationsafdeling.

Der blev slået storalarm og 80 brandfolk blev sat i beredskab, da luftkaptajnen bad de tyske flyveledere om at få lov til at lande.

"Det er helt normalt, at man beder om at lande i nærmeste lufthavn i den slags situationer," siger Pernille Andersen.

Landingen skete klokken 21.30 uden større dramatik. Ingen af passagererne led fysisk overlast i forbindelse med at de blev evakueret til gaten.

Efter inspektion af flyet blev der ikke fundet fejl, og flyet fløj videre og landede i København fem minutter over midnat.

/ritzau/


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis