ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Samsung nyder godt af Huawei-sanktioner og får kæmpe 5G-aftale i USA

Det sydkoreanske selskab Samsung drager nytte af USA's sanktioner mod kinesiske Huawei og får en 5G-aftale i hus med det amerikanske teleselskab Verizon.

Det skriver Financial Times.

Samsung oplyste mandag, at det har fået en kontrakt til en værdi på 6,6 mia. dollar - svarende til 41,5 mia. danske kr. - omfattende levering af telekommunikationsudstyr til Verizons frem til udgangen af 2025, og personer med kendskab til aftalen oplyser til Financial Times, at udstyret skal bruges til Verizons 5G-services.

Aftalen er faldet på plads, mens der er en særdeles anspændt handelsforhold mellem USA og Kina.

USA øgede for nylig sine sanktioner over for mobilgiganten Huawei, hvilket efterlader rum til andre aktører på markedet.

- Flere selskaber vil gå til Samsung for at få deres 5G-udstyr som følge af restriktionerne mod Huawei og Nokias kvalitetsproblemer.

- Der er ikke mange andre alternativer end Samsung og Ericsson, når først man udelukker Huawei og Nokia, siger Kim Young-woo, som er analytiker for SK Securities, til Financial Times.

Han forventer, at Samsung vil udnytte situationen til at udvide sin globale 5G-markedsandel gennem flere aftaler i USA, Europa og Mellemøsten.

Ifølge Financial Times havde Samsung en markedsandel på 3 pct. i 2019, mens Huawei, Nokia og Ericsson havde henholdsvis 28, 16 og 14 pct.

Samsung har tidligere meldt ud, at det har planer om at øge sin markedsandel til 20 pct. ved udgangen af 2020, skriver avisen.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis