ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Pepsi står bedre end Coca-Cola i nyt marked

For første gang i 20 år er totalvolumen for salget af sodavand i USA faldet. Nu vil både Coca-Cola og Pepsi derfor satse langt højere på salg af sportsdrikke og vand uden kulsyre.

Pepsi står dog en anelse uvant langt stærkere end Coca-Cola, når det handler om drikke uden kulsyre.

Coca-Cola henter nemlig 80 pct. af omsætningen hjem på sodavand, mens kun 20 pct. af Pepsi's omsætning hentes gennem salg af drikke med kulsyre.

Dermed ligger Pepsi i den bedste position til at udnytte væksten på 14 pct. på markedet for drikke uden kulsyre. Et marked, der runder 18 mia. kr. i år, skriver nyhedsbureauet Bloomberg.

At dømme efter udviklingen på aktieprisen for de to læske-giganter viser dog, at Coca-Cola som det klart største og rigeste selskab klarer sig bedst.

Coca-Cola aktien er steget 9,9 pct. i indeværende år, mens Pepsi i samme tidsrum er steget 6,7 pct. Men måske kan udviklingen mod større salg af drikke uden kulsyre ændre dette styrkeforhold.

Pepsis bestseller uden kulsyre er energidrikken Gatorade, der indenfor sin kategori af læskedrikke sidder på godt 80 pct. af markedet og Coca-Colas pendant Powerade, kan slet ikke hamle op med pepsis udgave.




Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis