ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Luftfartssektor har kurs mod bedre tider

Den internationale luftfartsorganisation IATA vurderer, at den globale luftfartssektor går et ganske flot 2015 i møde målt på bundlinjen.

IATA løfter sin prognose for luftfartsindustriens samlede indtjening med omkring 4 mia. dollar til et samlet nettoresultat på 29,3 mia. dollar i hele 2015.

Resultatprognosen er lavet på baggrund af en forventet omsætning på 727 mia. dollar og svarer dermed til en profit på omkring 4 pct. af salget.

Der vil - hvis IATA-prognosen holder stik - være tale om et løft af bundlinjen fra 16,4 mia. dollar i 2014, og det er selskaber fra alle regioner, der ventes at trække prognosen op, fremgår det af en meddelelse fra luftfartsorganisationen.

Der er dog alligevel stadig store regionale forskelle.

- Industriens formuer er langt fra ensartede. Der er fortsat mange luftfartsselskaber, der står over for massive udfordringer, siger Tony Tyler, der er administrerende direktør for IATA, i meddelelsen.

Han er dog fortsat overvejende positiv, når han kigger på sin organisations prognose for indeværende år.

- For luftfartsindustrien ser 2015 ud til at blive et positivt år. Siden de tragiske begivenheder i september 2001 har den globale luftfartsindustri ændret sig med store løft i effektiviteten. Det er tydeligt at se i de ventede rekordhøje kabinefaktorer (luftfartselskabernes evne til at fylde flyene, red.) på 80,2 pct. i år., siger Tony Tyler.

Ud over mere fyldte fly er de vigtigste årsager til den ventede fremgang ifølge IATA lavere omkostninger til brændstof og en stærkere dollar.

Dagens prognose vækker genkendelse hos aktieanalytiker i Sydbank, Jacob Pedersen: 

"Kombinationen af nogle velindtjenende lavprisselskaber og nogle netværkselskaber, der begrænser skaderne og forsøger at løfte indtjeningen ved at begrænse kapacitet og løfte priserne lidt, samtidigt med at de får flere folk i flyene giver et meget godt billede af, at det her er en industri, der har det bedre, end man haft det i nogle år," siger han.

Investorer skal passe på

På trods af dagens prognose, skal investorerne ikke lade sig forføre og blive for optimistiske på branchens vegne, vurderer Jacob Pedersen, der dog fastholder en købsanbefaling på Sas-aktien. 

"Hvis vi tager de helt lange briller på, så skal man ikke være super højt eksponeret i luftfartsindustrien. Flyselskaberne er næsten kronisk dårlige til at skabe værdi. Det er kun de aller stærkeste flyselskaber der vedvarende skaber værdi," siger han.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis