ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

London-lufthavn rammes af strejke

Tusinder af ansatte i Heathrow-lufthavnen har varslet strejke mandag og tirsdag, medmindre det lykkes parterne at forhandle sig frem til en aftale i weekenden. (Arkivfoto)

Tusinder af ansatte i Heathrow-lufthavnen har varslet strejke mandag og tirsdag, medmindre det lykkes parterne at forhandle sig frem til en aftale i weekenden. (Arkivfoto)
Tusinder af ansatte i Heathrow-lufthavnen har varslet strejke mandag og tirsdag, medmindre det lykkes parterne at forhandle sig frem til en aftale i weekenden. (Arkivfoto) Luke Macgregor/Reuters

Heathrow-lufthavnen ved London har aflyst 172 planlagte flyvninger mandag og tirsdag. Det skyldes, at tusinder af medarbejdere har varslet strejke.

Det oplyste lufthavnen i weekenden.

Luftfartsselskaberne er blevet bedt om på forhånd at sammenlægge nogle af deres afgange og ombooke passagerer.

Passagerer opfordres til at kontakte luftfartsselskaberne eller se på selskabernes hjemmeside, om deres fly til eller fra Heathrow skulle være ramt.

Hos SAS følger man situationen tæt, men luftfartsselskabet kan endnu ikke bekræfte, om de planlagte flyvninger til og fra Heathrow bliver aflyst mandag og tirsdag.

/ritzau/


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis