ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Kvinder er de bedste aktiehandlere

Mændene tager ricisi, investerer mere og betragter i det hele taget sig selv som dem, der ved mest om aktier. Men det er kvinderne, der henter de største afkast.

Ifølge direktør i Dansk Aktionærforening, Claus Silfverberg, så viser studier fra USA, at kvinderne opnår økonomiske gevinster ved at være mindre risikobetonede end mænd.

"I USA har man sammenlignet aktieklubber, der består af kun mænd, kun kvinder samt både mænd og kvinder. Og klubberne med kun kvinder opnår klart den bedste forrentning," siger han til I dag.

Han forklarer kvindernes succes med ydmyghed og evnen til at ville læse opskriften, før man går i gang med et projekt.

"Mændene har mere sådan et Tarzan-gen og siger: Det kan ikke være så svært," siger Claus Silfverberg.

Til de aktieinteresserede mænd og kvinder kan det oplyses, at dagbladet Børsens aktiespil er startet i dag. Læs mere på adressen aktiespil.borsen.dk

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis