ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Københavns Lufthavn vinder terræn

Stor fremgang i antallet af internationale passagerer sikrer Københavns Lufthavn solid vækst.

Antallet af passagerer steg i marts med 17,2 procent i forhold til samme måned i fjor, hvilket svarer til en fremgang på ca. 260.000 passagerer.

Samlet gik 1.775.794 passagerer igennem Københavns Lufthavn i marts måned. Antallet af internationale passagerer steg med 15 pct., ligesom antallet af transferpassagerer steg med 11,4 procent.

Stigningen i transfertrafikken skyldes bl.a. det strategiske partnerskab mellem flyselskabet SAS og lufthavnen om at reducere den såkaldte "connection time", dvs. tiden fra ankommende til afgående fly, fra 40 til 30 minutter på en række udvalgte destinationer.

"Det er blevet hurtigere og nemmere at skifte fly i Københavns Lufthavn, og stigningen i transfertrafikken er et klart udtryk for, at vores samarbejde med SAS om at forbedre vores transferprodukt har båret frugt," siger Carsten Nørland, salgsdirektør i Københavns Lufthavn.

Også den massive vækst på den danske indenrigstrafik fortsatte i marts med en stigning på 34,7 procent.

Det er ikke mindst indenrigsruterne til Aalborg, Rønne og Karup, der – sammen med den spanske storbydestination Barcelona – tegner sig for den største stigning i marts.

År til dato er det samlede passagerantal steget med 11,4 procent i forhold til sidste år.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis