ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Headhuntere dumper den nye Lego-topchef

Det overraskende valg af 35-årige Jørgen Vig Knudstorp som ny topchef for Lego hviler ikke på professionelle kriterier og stiller derfor usædvanligt store krav til bestyrelsen. Det konstaterer flere headhuntere.

"Hvis vi havde præsenteret en kandidat for Legos bestyrelse med tilsvarende kvalifikationer, var vedkommende blevet fejet af bordet. Det er der ikke tvivl om. Valget af Legos nye topchef bygger hovedsagelig på personlig tillid mellem ejer og topchef. Det ser vi ofte i familieejede virksomheder - tillid vejer tungere end objektive kriterier," siger Jens Howitz, der er partner i headhunterfirmaet Russell Reynolds Associates.

Han pointerer, at Legos ejer, Kjeld Kirk Kristiansen, tydeligt har vist offentligheden, at han suverænt bestemmer i virksomheden, selv om der er vægtige personer i bestyrelsen, hvor Mads Øvlisen er formand.

Han understreger, at han ikke ønsker at kommentere Jørgen Vig Knudstorps personlige kvalifikationer. Men generelt er der ikke gode erfaringer med at ansætte McKinsey-konsulenter i topledelsen. De er i reglen dygtige til at støbe kuglerne og gode til processer, men mangler erfaringer inden for ekspansion og i at læse et marked, forklarer Jens Howitz.

Jørgen Vig Knudstorp kom til konsulentfirmaet McKinsey & Co. umiddelbart efter afslutningen af sin uddannelse og derfra til Lego i 2001. Han har medansvar for den suppedas, som Lego står i, han har ikke ledererfaring fra andre virksomheder, ikke international erfaring, men står nu i spidsen for en af de største turn-around i Nordeuropa.

"Når en virksomhed med Legos problemer vælger en ung og uerfaren topleder, stiller det ekstraordinære krav til bestyrelsen. Der skal ske en usædvanlig tæt og kompetent sparring mellem topledelse og bestyrelse, og man bør da grundigt overveje, om man har de rette kompetencer i bestyrelsen, som kan kompensere for den manglende erfaring," forklarer direktør Flemming Qvist, Qvist Search & Selection.

Læshele artikleni dagbladet Børsen.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis