ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Fritz Schur kræver særbehandling

Regeringens foretrukne bestyrelsesformand, erhvervsmanden Fritz Schur har skubbet den danske regering foran sig i et forsøg på at få dispensation fra lovgivningen, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten onsdag.

I flere breve til forskellige myndigheder har bestyrelsesformanden for Dong, SAS og Posten Norden hævdet, at han har krav på særbehandling, fordi den danske regering har placeret ham i de store selskaber.

Argumentationen møder stærk kritik fra flere eksperter, der mener, at Fritz Schur misbruger sin position til at skaffe sig fordele, han ikke har krav på.

"Det er en specielt udfordrende logik, fordi han reelt siger, at han ikke kan varetage de offentlige opgaver, hvis han skal indrette sig efter offentligheden," siger demokratiforsker og lektor ved Aalborg Universitet, Johannes Andersen.

Professor og ekspert i virksomhedsledelse ved Aalborg Universitet, Anders Drejer, supplerer:

"Når han bruger sine poster til at søge dispensation for regler om bopælspligt, er det et udtryk for, at rollerne er vokset sammen i hovedet på ham. Det viser, at han ikke kan skelne mellem hvem, der er mennesket Fritz Schur, og hvem, der er bestyrelsesformanden Fritz Schur," siger Anders Drejer, og forklarer, at det netop er derfor, at der eksisterer retningslinjer for, hvor mange bestyrelsesposter en virksomhedsleder bør have.

Udover postene i SAS, Dong og Posten Norden er Fritz Schur formand for ni andre selskabs- og fondsbestyrelser, ligesom han sidder i Dansk Industris hovedbestyrelse. Herudover er han drivkraften i en erhvervsklub, der samler penge ind til Venstre, hvor han også sidder i hovedbestyrelsen.

Fritz Schur kæmpede i 2008 og 2009 for at få lov til at købe en landejendom i Lejre Kommune, selv om han ikke ville bo på stedet. Undervejs argumenterede han for sin sag på denne måde:

"Det forhold, at den nuværende såvel som tidligere regeringer har lagt vægt på, at netop Fritz Schur bestred de pågældende bestyrelsesposter, understreger, at hvervene i særlig grad bestrides i offentlighedens interesse."

Kilde: Morgenavisen Jyllands-Posten

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis