ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

DSB-chef træder ind i Danish Crowns bestyrelse

Opdateret kl. 11.58- Topchef i DSB, Jesper T. Lok træder ind i bestyrelsen i slagterigiganten Danish Crown.

Han får følge af professor i ledelse på Copenhagen Business School, CBS, Majken Schultz, der også er ny i slagteribestyrelsen.

De to nye medlemmer kommer til "for at øge spændvidden i bestyrelsens kompetencer," lyder det i en meddelelse fra Danish Crown, der også har afleveret halvårsregnskab i dag.

Ny bestyrelse

Det er samtidig sidste led i etableringen af en særskilt bestyrelse for Danish Crown A/S.

"Formålet med etableringen af Danish Crown A/S i 2011 var blandt andet at styrke udviklingen af
virksomheden. I den proces har vi fundet det naturligt at tilføre bestyrelsen yderligere kræfter udefra.
Derfor har vi efter et grundigt forarbejde fundet to markante personer med indsigt i forskellige områder,
når det handler om virksomhedsledelse og drift," fortæller bestyrelsesformand for Danish Crown Erik
Bredholt.

Læs også: Danish Crown skærer i overskuddet

DSB-chef i et år

Jesper T. Lok har været adm. direktør i DSB siden april 2012. Før det, havde han en række ledende poster i A.P Møller‐Mærsk.

"Danish Crown er allerede vidt forgrenet og dækker en stor del af kloden, men for mig at se er Danish
Crown en koncern, der kan blive ved med at udvikle sig," siger Jesper T. Lok.

Hans nye kollega, Majken Schultz, har foruden arbejdet på CBS haft bestyrelsesposter i blandt andet Danske Bank.

"Danish Crown er en virksomhed, som med stor dygtighed har skabt sig en stærk position på
verdensmarkedet," siger Majken Schultz.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis