ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Forstå Novo Nordisks forspring: Diabetesgigant øger afstand til rivaler

Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
1 Vokser mere end markedet

Novo Nordisk har i 2020 øget sin markedsandel på diabetesmarkedet i værdi og udbygger dermed forspringet til rivalerne, hvor den nærmeste er amerikanske Eli Lilly. Med en forøgelse på 0,7 procentpoint er Novo Nordisks markedsandel i værdi på 29,3 pct. På insulin er andelen faldet fra 44,4 pct. til 44,3 pct. trods øget andel på volumen, mens andel på glp1-midlerne er øget til 50,4 pct. fra 47,5 pct. Novo Nordisk har et mål om at nå en værdimæssig andel af diabetesmarkedet på 33 pct. i 2025.

2 USA i vækst

USA fortsætter med at mindskes i betydning i den samlede omsætning, da regionerne uden for USA samlet voksede 10 pct. i 2020, mens USA viste vækst på 3 pct. Selskabet forventer øget vækst i USA i 2021 og de følgende år, mens resten af verden ventes at vokse i den øvre ende af vækstintervallet på 6-10 pct., medmindre Novo Nordisk løber ind i større sundhedsreformer i enkeltlande.

3 Køber aktier for milliarder

Novo Nordisk lancerer et nyt aktietilbagekøbsprogram og regner med at købe egne aktier for 17 mia. kr. i løbet af det næste år. Samtidig vil selskabet udbetale udbytte på 5,85 kr. pr. aktie

4 Stamcelleforsøg på vej i klinik

Novo Nordisk håber at kunne indlede de første kliniske forsøg med en stamcellebehandling mod diabetes i 100-året for selskabet i 2023 og regner med at kunne indlede nye kliniske forsøg med stamcellebehandlinger hvert år i de kommende år. Før diabetes ventes Novo Nordisk at indlede forsøg med en stamcellebehandling rettet mod Parkinsons sygdom.

5 Vil genbruge insulinpenne

Novo Nordisk indleder pilotforsøg med genbrug af penne. Folk med diabetes, der behandles med Novo Nordisks insulinpenne, kan levere dem retur efter brug i tre danske byer. Selskabet distribuerer flere hundrede millioner insulinpenne hvert år, som hver består af 77 pct. plastik.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis