ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Det sker i dag: Kongetal fra USA

Kongetal fra USA

Det er første fredag i måneden, og det betyder dermed også, at der fredag eftermiddag er nyt om det amerikanske "kongetal".

Tallet dækker over hvor mange nye amerikanske job uden for landbruget, der er blevet skabt i den foregående måned, og er en vigtig indikator for den økonomiske udvikling i USA.

Nye tal for boliger


Bankernes brancheorganisation Finans Danmark udsender fredag nye tal for udbuddet af parcel- og rækkehuse, ejerboliger samt fritidshuse i august.

Derudover kommer Boligsiden.dk ligeledes med dets markedsindeks for august 2019. Indekset viser udviklingen i gennemsnitlig salgspris, salgstid og prisnedslag sammenlignet med for en måned og et år siden.

SAS kommer med trafiktal

Det skandinaviske flyselskab SAS udsender fredag formiddag trafiktal for august 2019.

Torsdag kom det norske lavprisflyselskab Norwegian ligeledes med trafiktal for august. Trafikrapporten fra Norwegian viste en vækst i passagertrafikken målt i antal fløjne passagerkilometer (RPK) på 5 pct., en kapacitetsvækst på 4 pct. og en fremgang i belægningsgraden på 0,4 procentpoint til 90.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis