ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dansk spilfirma lander uventet overskud: Stiftere er blevet mangemillionærer

Billede fra Subway Surfers. PR-foto.
Billede fra Subway Surfers. PR-foto.

Ledelsen i spilvirksomheden Sybo havde egentlig forventet et underskud i 2019, men selskabet "overpræsterede."

Sådan lyder det i 2019-regnskabet for Sybo Aps.

Her er et underskud i 2018 på 25 mio. kr. vendt til et overskud på knap 3 mio. kr. i virksomheden, der er bedst kendt for at stå bag mobilspiller Subway Surfers.

"2019 var et stort år," skriver ledelsen i en kommentar til regnskabet.

I ledelsesberetningen fremgår det ligeledes, at Subway Surfers nu er blevet downloadet 2,7 mia. gange på verdensplan.

Omsætning vokser

Sybo offentliggør ikke omsætningen, men den er ifølge ledelsen skudt i vejret i 2019 og forventningerne til 2020 er positive, lyder det.

"Sybo vil fortsætte med at have fokus på innovation og vækst, og i 2020 forventer vi, at den finansielle præstation vil nå samme niveau som i 2019," lyder det.

Sybo Games er ejet af Bodie Jahn-Mulliner og Sylvester Rishøj, og de to skabte i samarbejde med landets anden store spilsucces, Kiloo, Subway Surfers og lancerede det i 2012.

Jake er hovedperson

Blot otte måneder senere var det blevet downloadet mere end 100 mio. gange. I dag er tallet oppe på mere en 2,7 mia., og i 2015 var spillet det mest downloadede på verdensplan og overgik bl.a. Candy Crush.

Subway Surfers' hovedperson er den grafittimalende figur Jake for. Han er på jagt efter guldmønter og på flugt fra politiet.

Spillet er gratis, men man kan tilkøbe diverse opgraderinger, og det er den forretningsmodel, der har sikret både Kiloo og Sybo millionvis.

Stiftere er mangemillionærer

For ganske få år siden skovlede begge virksomheder penge ind med årlige overskud på omkring 100 mio. kr., men nu over indtjeningen altså mere moderat, bl.a. fordi Sybo foretager betydelige investeringer.

Stifterne af Sybo, Bodie Jahn-Mulliner og Sylvester Rishøj, er blevet mangemillionærer, og i 2019 lagde de begge millioner til formuen.

I Sylvester Rishøjs personlige selskab stiger egenkapitalen med godt 10 mio. kr. til 115 mio. kr., mens Bodie Jahn-Mulliner lægger 5 mio. kr. til sin egenkapital, der runder 88 mio. kr.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis