ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danmarks største innovationsmiljø

Det danske innovationsmiljø blev styrket markant, da DTU Innovation A/S i dag af ErhvervsfremmeStyrelsen blev udvalgt som et af de fremtidige innovationsmiljøer i hovedstadsområdet.
Bag DTU Innovation står DTU (Danmarks Tekniske Universitet), Forskningscentret ved Hørsholm og Teknologisk Institut - tilsammen den største teknisk-videnskabelige forskningsaktivitet i Norden. Selskabet er af de tre ejere etableret med en aktiekapital på 15 mio. kroner.
Desuden har indtil videre tre industrivirksomheder - Novo Nordisk, NKT Holding og Lucent - besluttet at støtte innovationsmiljøet med i alt 30 mio. kroner i en fond, der skal administreres af DTU Innovation A/S.
Selskabet, som fysisk hører til på DTU, skal operere i universitetsmiljøerne i hele Ørestads-området. Det skal blandt andet identificere den forskningsmæssige viden og ideer, som erhvervslivet kan drage nytte af, og bidrage til udvikling, organisering og finansiering af nye innovative virksomheder.
Yderligere to nye miljøer blev udpeget, nemlig CAT-Symbion Innovation, som er et samarbejde mellem forskerparkerne CAT i Roskilde og Symbion i København, samt BioVision A/S med base i Hørsholm.
De tre nye miljøer suppleres af fem hidtidige innovationsmiljøer, så det samlede antal de nærmeste år vokser fra nu seks til otte.

Læs mere om DTU Innovation påwww.dtu-innovation.dk



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis