ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Cimber mister erfaren luftfartsmand

Cimber Sterling skal på jagt efter en ny branchekyndig til sin bestyrelse, efter at Vagn Sørensen har besluttet at forlade luftfartsselskabets øverste ledelseslag. 

Vagn Sørensen, der blandt andet har været koncerndirektør i SAS og topchef for Austrian Airlines, trækker sig med den begrundelse, at arbejdspresset er blevet for stort.

"Som følge af en meget betydelig arbejdsbyrde, bl.a. som formand for bestyrelser i andet regi, har Vagn Sørensen over en periode tilkendegivet, at han ønskede at udtræde af bestyrelsen i Cimber Sterling Group," skriver bestyrelsesformand, advokat Niels Erik Nielsen i en fondsbørsmeddelelse.

Formanden roser Vagn Sørensens bidrag til Cimber Sterling, men konstaterer også, at Vagn Sørensen "ikke har mulighed for at yde den fornødne indsats i arbejdet for selskabet."

Derfor har bestyrelsen valgt "at efterkomme Vagn Sørensens ønske."

Cimber Sterlings storaktionærer tages nu med på råd for at finde en afløser, så der vil være en ny kandidat klar til den ordinære generalforsamling 19. august.

Målet er at finde en person, der også har stor brancheerfaring.

Kort tid på holdet

Vagn Sørensen har kun relativt kort tid været med i Cimber Sterlings kamp for at slå sig fast som en stor, børsnoteret lavprisoperatør.

Den tidligere luftfartschef kom med i 2009, hvor han lod sig friste af vækstplanerne.

"Den plan, der ligger fremadrettet for Cimber Sterling, er så spændende, at jeg ikke kunne sig nej, da jeg blev spurgt, om jeg havde lyst til at træde ind i bestyrelsen," sagde Vagn Sørensen til RB-Børsen, da han trådte ind.

Vagn Sørensen har skabt sig en bred bestyrelseskarriere siden han forlod Austrian Airlines i 2008.

Vagn Sørensen har i dag bestyrelsesposter bl.a. som formand for TDC og KMD, næstformand i DFDS og medlem af bestyrelsen for FLSmidth.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis